PE zagłosuje nad WRF 2014 – 2020 r.

W Strasburgu odbędzie się dziś głosowanie ws. Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014 – 2020 – poinformował przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Decyzja ma zapaść po godz. 12.

W projekcie rozporządzenia Rady chce się wyznaczyć okres obowiązywania siedmioletniej perspektywy finansowej począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r. Po przyszłych wyborach do Parlamentu Europejskiego, najpóźniej w roku 2016 ma być dokonany jeszcze przegląd, który może przyczynić się do korekty rozporządzenia w odniesieniu do funduszy Unii Europejskiej na kolejne lata.

W dokumencie wyeksponowany jest postulat elastyczności, dzięki któremu Unia ma lepiej reagować na tzw. nieprzewidziane okoliczności oraz przenosić niewykorzystane w danym roku środki finansowe. Przewidziano też tzw. rezerwę na pomoc nadzwyczajną, która „ma umożliwić szybkie reagowanie na szczególne potrzeby krajów trzecich w zakresie pomocy, będące skutkiem zdarzeń, których nie można było przewidzieć w momencie uchwalania budżetu.”- czytamy w dokumencie.

Chodzi tutaj przede wszystkim o fundusze humanitarne czy ochronę ludności. Roczna kwota rezerwy ma wynieść 280 mln euro. Dla Polski niezwykle istotny jest tzw. Fundusz Solidarności Unii Europejskiej, który ma umożliwiać szybką pomoc finansową w razie poważnych katastrof na terytorium danego państwa członkowskiego. Pułap rocznej kwoty dostępnej w ramach tego funduszu ma wynieść (jak czytamy w projekcie rozporządzenia) 500 mln euro.

Dawid Nahajowski, Strasburg/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl