fot. PAP/EPA

PE: szef ludowców oskarża J. Kaczyńskiego o niepatriotyczne podejście

Szef Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber oskarżył Jarosława Kaczyńskiego o brak patriotyzmu. Ma to związek z wypowiedzią prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, iż wyobraża sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej.   

„Kaczyński utrzymuje, że chodzi mu o polskie interesy. Dlatego jestem kompletnie zaskoczony, że nie popiera polskiego obywatela na bardzo odpowiedzialne stanowisko w Europie (…). To nie jest patriotyczne podejście ze strony Kaczyńskiego – komentował Weber.

Według szefa europejskiej partii ludowej w PE nie ma alternatywnego polskiego kandydata, który mógłby zastąpić Donalda Tuska.

Dr Krzysztof Sławski, politolog, zwraca uwagę, że to Platforma Obywatelska rozpoczęła swoistą „wojenkę” o stanowiska.

­- W podobnej sytuacji był eurodeputowany PiS – Wojciechowski, który nie otrzymał poparcia ze strony parlamentarzystów Platformy, więc Platforma rozpoczęła „małą wojenkę” o stanowiska i dzisiaj jest zdziwiona, że PiS nie chce popierać Donalda Tuska – wskazuje politolog.

W wywiadzie dla „Polska The Times” Jarosław Kaczyński mówił m.in., że wyobraża sobie, iż polski rząd nie poprze Tuska na drugą kadencję na funkcji szefa RE. Stwierdził też, że dalszy pobyt Tuska w Brukseli jest bardzo ryzykowny, przede wszystkim dla UE.

W reakcji na słowa Kaczyńskiego Tusk we wpisie na Twitterze skierowanym do prezesa PiS zaproponował debatę. Jarosław Kaczyński odrzucił jednak tę propozycję.

RIRM

 

drukuj