PE kontynuuje cykliczne debaty na temat przyszłości Europy

Parlament Europejski kontynuuje cykliczne debaty na temat przyszłości Europy. Tym razem swoją wizję reformy Unii zaprezentował prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Dyskusja była o tyle ciekawa, że zaledwie dwa tygodnie temu europosłowie krytycznie ocenili stan praworządności w tym kraju. We wtorek na sali plenarnej panowały zupełnie inne nastroje.

Rumunia to kolejny kraj obok Polski i Węgier, który jest atakowany przez unijne instytucje. Liberalno-lewicowym politykom nie podoba się m.in. reforma sądownictwa, oraz obrona tradycyjnych wartości. Padają także oskarżenia o podważanie rządów prawa oraz skorumpowanie władzy.

Po ostatniej burzliwej debacie o praworządność w Rumunii we wtorek prezydent tego kraju został bardzo łagodnie potraktowany w PE.

– Dla mnie Rumunia nie jest neutralnym krajem, jest to kraj bliski mojemu sercu – powiedział Jean Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej.

Prezydent Klaus Iohannis wziął udział w cyklicznej debacie na temat przyszłości Europy.

– Nawoływałbym do jedności, spójności, solidarności, a także powstania wspólnej europejskiej ścieżki tak, aby skonsolidować ten projekt europejski – podkreślił Klaus Iohannis.

Prezydent Rumunii nakreślił wizję przyszłości Europy, która mocno różni się od tej liberalnej. Guy Verhofstadta przestrzegł prezydenta Klausa Iohannisa przed podążaniem za – zgubnym jego zdaniem – śladem Polski i Węgier.

– Nie należy działać jak Polska albo Węgry, które weszły na ścieżkę nieliberalną i zmierzają w kierunku autokracji – zaznaczył Guy Verhofstadt, szef liberałów.

Trzeba obalić traktaty wprowadzając zasadę większości – grzmiał szef liberałów.

My nie potrzebujemy lekcji solidarności – mówił europoseł Marek Jurek.

– Jeżeli tak naprawdę umiłował zasadę większościową to Belgia powinna przyłączyć się do większości państw, które solidarnie zareagowały na zamieszanie Rosji w próbę zabójstwa Siergieja Skripala, dlatego że Polska czy Rumunia w tym froncie się znalazły, kraj pana Verhofstadta nie – wskazał Marek Jurek.

Unia potrzebuje normalności i powrotu do korzeni, czego gwarantem jest działający od dwóch lat w Polsce i na Litwie Ruch „Europa Christi” – zwracał uwagę europoseł prof. Mirosław Piotrowski.

– Powrót do wartości podstawowych czyli chrześcijaństwa, do którego odniesienie powinno być wpisane w bazowych dokumentach unijnych. Warunkiem sine qua non musi być ochrona ludzkiego życia, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci; także ochrona tradycyjnego modelu rodziny musi być zagwarantowana w dokumentach unijnych – zauważył prof. Mirosław Piotrowski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl