fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Paweł Juszczyszyn nałożył 6 tys. zł grzywny na szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską

Sędzia Paweł Juszczyszyn nałożył 6 tys. zł grzywny na szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską. To kara za to, że nie ujawniła ona sądowi list poparcia do KRS.

Olsztyński sędzia rozpoczął w piątek rozpoznawanie sprawy, w której domaga się ujawnienia list poparcia do KRS w nowym składzie. Poinformował, że oczekiwał od Kancelarii Sejmu udostępnienia list podpisanych przez obywateli i sędziów. Kancelaria nie pokazała mu jednak oczekiwanych dokumentów.

Poseł Jan Kanthak z sejmowej Komisji Sprawiedliwości ocenia, że sędzia Paweł Juszczyszyn po raz kolejny wyszedł poza uprawnienia, które przysługują sędziemu.

– Przypomnijmy, że sędziowie – jak każdy obywatel w Polsce – podlegają ustawom i konstytucji. Nawet, gdyby wziąć pod uwagę wczorajszą uchwałę SN, która dla sędziego Juszczyszyna jest z pewnością niezwykle istotna, to przecież SN stwierdził w niej, że sędziowie wybrani przez nową KRS byli do czasu wydania tej uchwały prawidłowo obsadzeni. Widzimy więc absurdalną sytuację, którą próbują tworzyć sędziowie, walcząc z polskim Sejmem, który uzyskał mandat społeczny do przeprowadzenia reformy w polskim wymiarze sprawiedliwości – wskazuje parlamentarzysta.

Wczoraj trzy izby SN podjęły uchwałę, z której wynika, że sędziowie powołani przez KRS w obecnym składzie nie powinni orzekać.

W odpowiedzi na to premier Mateusz Morawiecki zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie konstytucyjności przepisów prawa, które zostały zastosowane do wydania uchwały Sądu Najwyższego.

 

RIRM

drukuj