Patryk Jaki: komornik z Wrocławia i asesor z Bełchatowa – zawieszeni

Na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki poinformował, że zawiesił w czynnościach komornika z Wrocławia i asesora komorniczego z Bełchatowa. Wiceminister sprawiedliwości skierował także wnioski o usunięcie ich ze służby.

To odpowiedź na doniesienia medialne. Według nich asesor komorniczy z Bełchatowa zajął sprzęt należący do córki dłużnika, mimo, że jej ojciec mieszka w sąsiednim domu. Natomiast z konta komornika z Wrocławia zniknęły pieniądze pochodzące z licytacji komorniczej nieruchomości.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podkreślił, że nie ma tolerancji dla nadużyć komorniczych i stosowania presji wobec rodzin osób niebędących dłużnikami. Dodał, że ministerstwo chce rozwiązać problem systemowo – reformę przygotuje powołany zespół.

– Zbyt często dochodzi do nadużyć komorników. Zbyt często opinia publiczna jest zbulwersowana takimi przykładami. Trzeba to zmienić, ale jednocześnie, jako Ministerstwo Sprawiedliwości widzimy problem nie tylko z perspektywy dłużnika, ale również z perspektywy wierzyciela, gdzie skuteczność pracy tego obszaru działalności państwa jest dalej niska. Niższa niż w większości państw Unii Europejskiej i tym również zajmie się zespół powołany w Ministerstwie Sprawiedliwości – zaznaczył Patryk Jaki.   

Na początku stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która ma usprawnić komornicze dyscyplinarki. Wprowadza ona instytucję rzecznika dyscyplinarnego. Do jego zadań należy m.in. prowadzenie dochodzenia w sprawie wyjaśnienia okoliczności sprawy, a także pełnienie funkcji oskarżyciela w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną oraz sądem okręgowym.

RIRM

drukuj