Obraz autorstwa Freepik

 „Pastorałka dla pokoju”

Przez muzykę wołają o pokój. Apelują do światowych decydentów o zakończenie wojen. Wyrażają stanowczy sprzeciw wobec cierpienia ludzi. To przesłanie towarzyszy im w przemierzaniu Włoch z cyklem koncertów „Pastorałka dla pokoju”.

San Marino, La Verna, Asyż i Watykan. Młodzi chórzyści docierają do tych miastach z pielgrzymką.

– Nasza muzyczna pielgrzymka jest naszą duchową interwencją – mówi Jakub.

Interwencją dla pokoju i o pokój.

– Pokój na świecie – bez wojen, bez żadnych kłótni, sporów i tego typu rzeczy. Bez złości, bez smutku, po prostu żeby wszyscy byli szczęśliwi – tak pokój rozumie młoda chórzystka Twana.

Dla takiego pokoju kolędują. Rozpoczęli rok temu, w Wigilię Bożego Narodzenia, w Betlejem – miejscu, które tak mocno potrzebuje teraz pokoju. Apelują o to dzieci i młodzież.

– Konflikty zbrojne dotyczą ich najbardziej. Tracą rodziny, tracą domy, tracą dzieciństwo – tłumaczy Andrzej, który też chce apelować o pokój.

Muzyka jest bowiem ponad podziałami, ponad narodami.

– Poprzez muzykę, która najszybciej i najłatwiej trafia do ludzkich serc chcemy wyrażać pokój – wskazuje Maria.

Apel ma dotrzeć do światowych decydentów. Skruszyć ich serca i otworzyć oczy na cierpienie z powodu wojen.

– Śpiewem możemy dotrzeć do głębi człowieka, do jego serca – podkreśla Nina.

Podczas koncertu wybrzmiewa między innymi „Pastorałka dla pokoju”, którą skomponowała Vlasta Traczyk z Ukrainy.

– Ten utwór skomponowałam do słów Katarzyny Kaczmarskiej, bardzo dobrej, ciepłej osoby, która była wstrząśnięta wiadomością o wojnie na Ukrainie – wyjaśnia Vlasta Traczyk.

1 stycznia chórzyści będą w Watykanie, na Placu św. Piotra.

– 1 stycznia, w dniu modlitw o pokój, po błogosławieństwie papieskim, za Papieżem chcemy wołać, apelować do rządzących tego świata o pokój – kolędami – zaznacza Marek Traczyk.

Kolędami, muzyką, która jednoczy. Dowodem na to jest wspólnie odśpiewana w siedmiu językach kolęda „Cicha Noc”.

„Cichej Nocy” – bez bomb, bez wybuchów, bez rakiet latających nad głowami – potrzebują dzieci z Ukrainy, ze Strefy Gazy i z innych miejsc, gdzie trwa wojna. O tym właśnie jest „Pastorałka dla Pokoju”.

– Ten apel wznosimy wysoko, podnosząc te napisy, wołając wysoko do niebios, do sumień i serc ludzkich:  Niech pokój nastąpi na tej ziemi! – mówi Marek Traczyk.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl