fot. pixabay.com

Papież Franciszek: To nie wojny są sprawiedliwe, ale tylko pokój – stabilny i trwały

“To nie wojny są sprawiedliwe, ale tylko pokój jest sprawiedliwy; pokój stabilny i trwały” – napisał papież Franciszek w przesłaniu do Rady Bezpieczeństwa ONZ. List Papieża odczytał w środę w Nowym Jorku szef watykańskiej dyplomacji, ks. abp Paul Richard Gallagher.

Papież, wracający do zdrowia w szpitalu po operacji, podkreślił: „By zbudować pokój musimy wyjść z logiki legitymizacji wojny. Podczas gdy mogła ona być ważna w przeszłości, kiedy konflikty zbrojne miały bardziej ograniczony zasięg, dzisiaj wraz z bronią nuklearną i bronią masowego rażenia pole bitwy stało się praktycznie nieograniczone, a skutki potencjalnie katastrofalne”.

“Nadszedł czas, by powiedzieć poważnie >>nie<< wojnie, by twierdzić, że to nie wojny są sprawiedliwe, ale że tylko pokój jest sprawiedliwy; pokój stabilny i trwały, nie zbudowany na niebezpiecznej równowadze odstraszania, ale na braterstwie, które nas łączy” – wskazał Ojciec Święty.

„Przeżywamy kluczowy moment dla ludzkości, w którym pokój wydaje się ustępować w obliczu wojny. Konflikty narastają, a stabilność jest wystawiona coraz bardziej na ryzyko” – zaznaczył.

Powtórzył swoją opinię, że „trwa trzecia wojna światowa w kawałkach”, która – jak ostrzegł – im więcej mija czasu, może się rozszerzyć.

„Jako człowiek wiary wierzę w to, że pokój jest marzeniem Boga dla ludzkości. Ale stwierdzam niestety, że z powodu wojny to wspaniałe marzenie zamienia się w koszmar” – napisał Papież.

„Oczywiście z ekonomicznego punktu widzenia wojna często jest bardziej pociągająca niż pokój, bo sprzyja zyskom, ale zawsze tylko nielicznych i kosztem dobrobytu całych narodów” – zauważył.

Zdaniem Franciszka „potrzeba więcej odwagi, by zrezygnować z łatwych zysków po to, by strzec pokoju niż ze sprzedaży coraz bardziej wymyślnej i potężnej broni”.

„Potrzeba więcej odwagi, by dążyć do pokoju niż prowadzić wojnę” – dodał Papież.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl