Papież Franciszek zakończył pielgrzymkę do Irlandii i odleciał do Rzymu

Ojciec Święty Franciszek zakończył podróż apostolską do Irlandii i odleciał w drogę powrotną do Rzymu. Pielgrzymka była związana z IX Światowym Spotkaniem Rodzin w Dublinie.

Wczoraj wieczorem Ojciec Święty Franciszek wziął udział w Święcie Rodzin na stadionie Croke Park w Dublinie. Na scenie wystąpili znani artyści z Irlandii i nie tylko.

Rodziny z różnych części świata opowiedziały o radościach i trudach codziennego życia. Swoje historie przedstawiły rodziny z Indii, Kanady, Iraku, Irlandii i Burkina Faso.

Ojciec Święty zwracając się do zgromadzonych na święcie rodzin, podkreślił, że rodziny są nadzieją Kościoła i świata.

 – Swoim świadectwem o Ewangelii możecie pomóc Bogu w zrealizowaniu Jego marzenia. Możecie pomóc w zbliżeniu wszystkich dzieci Bożych, aby wzrastały w jedności i nauczyły się, co znaczy dla całego świata żyć w pokoju, jak wielka rodzina – powiedział Papież.

Ojciec Święty odwiedził przed południem irlandzkie sanktuarium narodowe w Knock, gdzie odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański. W 1879 r. na ścianie miejscowego kościoła miało miejsce słynne objawienie Matki Boskiej w towarzystwie św. Józefa i św. Jana Ewangelisty. Papież powierzył Matce Bożej wszystkie rodziny świata.

– Maryja, nasza Matka, zna radości i trudy, jakich doświadcza się w każdym domu. Zachowując je w swoim Niepokalanym Sercu, przedstawia je z miłością u tronu swego Syna – wskazał Papież.

Ojciec Święty modlił się również za wszystkie ofiary nadużyć popełnionych przez członków Kościoła katolickiego w Irlandii. Wczoraj papież spotkał się z pokrzywdzonymi na nieformalnym spotkaniu.

W godzinie miłosierdzia Ojciec Święty przewodniczył Mszy św. w parku Phoenix w Dublinie. Zakończyła ona IX Światowe Spotkanie Rodzin w Irlandii. W Eucharystii uczestniczyły tłumy wiernych.

– Świętujemy tutaj naszą 52. rocznicę ślubu – powiedział uczestnik spotkania z papieżem.

– Jest Cudownie. Wspaniale, że mogę tu być. Miałam 18 lat w 1979 r., gdy przyjechał papież Jan Paweł II i wspaniale jest być tu, w Dublinie – cieszyła się jedna z uczestniczek.

– To niesamowite. Są tu tysiące ludzi. Pochodzę z Belfastu z Irlandii Północnej i chciałam tu być. To jest wyjątkowe – mówiła uczestniczka.

W homilii Ojciec Święty podkreślił, że Kościół jako całość jest wezwany do „wyjścia”, aby zanieść słowa życia wiecznego na obrzeża świata.

– Jakże bardzo świat potrzebuje tego wsparcia, które jest Bożym darem i obietnicą. Obyście jako jeden z owoców tego świętowania życia rodzinnego powrócili do swoich domów i stali się źródłem wsparcia dla innych, aby dzielić się z nimi Jezusowymi słowami życia wiecznego – podkreślił papież, zwracając się bezpośrednio do rodzin.

Ostatnim punktem papieskiej pielgrzymki było spotkanie Ojca Świętego z irlandzkimi księżmi biskupami.

Po krótkiej ceremonii na lotnisku Ojciec Święty odleciał do Rzymu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj