fot. wikipedia.org

Pasterka w Kopalni Soli w Wieliczce

Górnicy z Kopalni Soli w Wieliczce jako pierwsi rozpoczynają  świętowanie Bożego Narodzenia. W kaplicy św. Kingi 101 metrów pod ziemią o godz. 7.30 rozpocznie się Pasterka. Jak co roku biorą w niej udział górnicy wraz z rodzinami, a także mieszkańcy Wieliczki.

Wcześniej władze zakładu spotkają się zarówno z pracownikami kończącymi zmianę, jak i tymi, którzy idą do pracy.

O. Ludwik Kurowski, kustosz Kopalni Soli w Wieliczce zwraca uwagę na rodzinny charakter tego wydarzenia.

– To niezwykłe, że właśnie w tym dniu dyrekcja chce spotkać się z tymi, którzy będą w trakcie pracy – jedni będą kończyć, drudzy zaczynać. Po tym spotkaniu odbędzie się Pasterka w sanktuarium św. Kingi i św. Jana Pawła II. Wierni będą modlić się za wszystkich pracowników kopalni i mieszkańców Wieliczki – wszyscy na tej Eucharystii będą reprezentowani – podkreśla o. Ludwik Kurowski.

Pierwszą podziemną Pasterkę w wielickiej kopalni odprawiono na początku XX wieku. Po przerwie w czasach komunistycznych tradycja odprawiania Pasterki wróciła do kopalni w 1980 roku.

Zwyczaj podziemnej Pasterki jest podtrzymywany przez współczesnych górników. Podziemne pasterki odbywają się również w kopalni soli w Bochni.

O północy we wszystkich kościołach Polski będą sprawowane Pasterki. Ojciec Święty Franciszek będzie dziś przewodniczył Mszy św. Wigilii Narodzenia Pańskiego w bazylice św. Piotra, która rozpocznie się o godz. 21.30.

RIRM

drukuj