Parlamentarzyści zawierzyli siebie i Polskę Matce Bożej

Kilkudziesięciu posłów i senatorów zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 24. Pielgrzymka Parlamentarzystów. W słowie do polityków metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo wskazał m.in. na bolesny brak szacunku dla chrześcijańskich symboli i wartości. 

Pielgrzymka Parlamentarzystów zwyczajowo odbywa się 2 lutego – w święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Uczestniczą w niej posłowie i senatorowie różnych opcji, często z rodzinami. Wśród uczestników tegorocznego spotkania dominowali posłowie PiS; był m.in. szef klubu parlamentarnego tej partii Mariusz Błaszczak.

W homilii ks. abp Wacław Depo odwołał się do nauk Jana Pawła II.

– „Błogosławiony papież uczył nas: wszelka antropologia, a więc nauka o godności człowieka, bez odniesienia do Boga jest niszczącym kłamstwem; a wówczas każdy człowiek dla siebie jest prawem i normą, co prowadzi do samopogardy, agresji i samounicestwienia” – powiedział metropolita. 
„Nasza epoka już dzisiaj określa siebie jako kulturalnie postnowoczesna, postmetafizyczna, postdemokratyczna, posthumanistyczna i oczywiście postchrześcijańska; tak, jakby świat pożegnał się już z chrześcijańskimi korzeniami kultury wiary i moralności, jak również symbolami takimi jak krzyż i obraz; boleśnie dotknęliśmy tej sprawy i 9 grudnia ubiegłego roku tutaj. To nas musi boleć; nie można powiedzieć: Polacy nic się nie stało!” – podkreślił ks. abp Depo, nawiązując do grudniowej profanacji jasnogórskiego obrazu. 

Arcybiskup wskazał na powinności wobec przyszłych pokoleń, które – jak mówił – zapytają „co zostawiliśmy im w dziedzictwie – pustkę czy fundament życia?”. Oprócz ks. abp. Depo Mszę św. celebrowali m.in. ks. biskup senior Stanisław Stefanek z Łomży oraz duszpasterz parlamentarzystów i kapelan kaplicy sejmowej ks. Paweł Powierza. Duszpasterstwo Parlamentarzystów organizuje doroczną pielgrzymkę.

W wypowiedzi dla biura prasowego Jasnej Góry szef klubu PiS Mariusz Błaszczak wskazał m.in. na groźne – jego zdaniem – procesy ateizacji życia publicznego.

„Jasna Góra jest miejscem, z którego płynie energia i siła, żeby właśnie te procesy, które na zachodzie Europy doprowadziły do dezintegracji społecznej, w Polsce nie zostały zaakceptowane” – powiedział Błaszczak. 

Na Jasnej Górze parlamentarzystów powitał przeor klasztoru o. Roman Majewski, który przypomniał słowa prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że ojczyzna zespolona jest nie „parcianym powrozem, ale sercem wiary”, a „siłą naszego narodu jest wiara Chrystusowa”.

„Dziękuję za świadectwo waszej wiary w Boga i w Polskę, zespoloną nie parcianym powrozem, lecz wiarą w Polskę silną, mądrą, honorową i dumną. Dziękuję za to, że wielu z was od lat tutaj pielgrzymuje. Dziękuję za słowa obrony tego miejsca, gdy bronić go trzeba przed tymi, którzy depczą świętość ołtarzy na polskiej ziemi” – powiedział przeor. 

Politycy w akcie osobistego oddania zawierzyli siebie i Polskę Matce Bożej. W drodze powrotnej do Warszawy tradycyjnie parlamentarzyści zatrzymują się w Piotrkowie Trybunalskim – w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej Patronki Polskich Parlamentarzystów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl