fot. PAP/EPA

Parlament Ukrainy odsunął od władzy Janukowycza

Parlament Ukrainy odsunął od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Wcześniejsze wybory na prezydenta odbędą się 25 maja. Wcześniej Janukowycz oświadczył w wywiadzie telewizyjnym, że nie ustąpi z urzędu i nie ma zamiaru opuścić kraju.

Szef państwa ocenił, że decyzje podejmowane przez parlament są niezgodne z prawem. Parlament Ukrainy przyjął dziś także rezolucję o natychmiastowym uwolnieniu z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Zdaniem Reutersa była premier jest już na wolności.

Parlamentarzyści wybrali też nowego przewodniczącego. Został nim Ołeksandra Turczynowa z opozycyjnej partii Batkiwszczyna. Potępili też przejawy separatyzmu oraz próby naruszenia integralności terytorialnej państwa.

Vasil Ponomariov, uczestnik protestów na Majdanie Niepodległości, powiedział że ludzie czekają aby na Ukrainie zapanował spokój.

Audio MP3
Pobierz

Tymczasem Rosja wezwała Niemcy, Polskę i Francję do wywarcie wpływu na opozycję na Ukrainie w celu zapewnienia niezwłocznego wykonania przez nią piątkowego porozumienia z ukraińskim prezydentem i położenia kresu awanturnictwu bojówkarzy.


 

            RIRM

drukuj