fot. PAP/EPA

Parlament Europejski przed wizytą papieża Franciszka 

Ojciec Święty Franciszek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu – na to wydarzenie czekają zarówno eurodeputowani, pracownicy tej instytucji, a także dziennikarze z całego świata, którzy we wtorek rano przybędą do głównej siedziby Parlamentu Europejskiego we Francji.

Co papież powie Europie, która – jak podkreśla tutaj wielu polityków – jest zjednoczona w różnorodności? Pomimo tego, że posłów Europarlamentu dzielą różnice, zarówno w sferze światopoglądowej, jak i politycznej, to bardzo wiele osób wierzy, że papież Franciszek podczas swojego wystąpienia na sali obrad w Strasburgu znajdzie takie słowa, które trafią do wszystkich.

Z nadchodzącej wizyty cieszą się eurodeputowani.

– Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa. Nie mogę się już doczekać. Odkąd jestem w Parlamencie Europejskim zawsze mówię, że gdy do parlamentu przybywa kapłan, to błogosławieństwo, a jeśli jest to głowa Kościoła Katolickiego – Papież, to wyjątkowe błogosławieństwo – powiedziała europoseł Anna Zaborska ze Słowacji.
– Jestem przekonany, że sam przyjazd Ojca Świętego zelektryzuje atmosferę. Że papież Franciszek jest taką osobowością i taką postacią, która nawet tych, którzy są dzisiaj obojętni, przyciągnie do siebie. Ta wizyta była pożądana i konieczna. Naprawdę na nią czekamy z nadziejami – powiedział europoseł Mirosław Piotrowski.
– Odczuwam ogromną radość, że Papież przybędzie do Parlamentu Europejskiego, ponieważ jest to człowiek, który broni wolności wyznania oraz chrześcijan na świecie. Ten człowiek wszędzie daje nadzieję wielu ludziom – powiedział europoseł Peter van Dalen z Holandii.

Powitanie, a następnie uroczyste wystąpienie Ojca Świętego zaplanowano na godzinę 11.15. Papież Franciszek ma przemawiać w Parlamencie Europejskim do godz. 12.00.

Przypomnieć należy, że wcześniej, pierwszym i jedynym papieżem, który odwiedził Parlament Europejski w Strasburgu był, teraz już święty, Jan Paweł II. Miało to miejsce w 1988 r.

 

 

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM/TV Trwam News

drukuj