fot. PAP/EPA

Co dalej z irańskim programem nuklearnym?

Czy uda się osiągnąć porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego? Rozmowy w tej sprawie trwają w Wiedniu. Czas na wypracowanie ostatecznej umowy mija jutro. W negocjacjach jest jednak wiele rozbieżności.

O porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego nie będzie łatwo. Końcowa runda rozmów w Wiedniu krajów grupy 5+1 USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin oraz Niemiec z Iranem rozpoczęła się we wtorek. Celem było zawarcie porozumienia zobowiązującego Teheran do ograniczenia programu nuklearnego w zamian za zniesienie zachodnich sankcji. Po pięciu dniach rozmów obie strony mówią jednak o zbyt dużych rozbieżnościach.

– Jest za wcześnie, by powiedzieć, czy uda się osiągnąć trwałe porozumienie, ale teraz różnice są wciąż znaczące – powiedział Barack Obama.

Z kolei władze Iranu oświadczyły, że osiągniecie porozumienia do jutra nie będzie możliwe. Teheran twierdzi, że w tak krótkim czasie nie da się omówić wielu kwestii, które pozwolą na kompleksowe porozumienie. Niewykluczone, że rozmowy zostaną przedłużone nawet o 12 miesięcy.

O rozwagę przy podpisywaniu porozumienia apeluje Izrael. Premier Izraela Benjamin Netanjahu przestrzega przed skutkami takiej umowy.

– Byłoby korzystne, aby nie było żadnego porozumienia, ani złej transakcji zagrażającej dla Izraela, Bliskiego Wschodowi i całej ludzkości – powiedział Benjamin Netanjahu.

Prowadzone od 2013 r. negocjacje mają na celu uniemożliwienie Iranowi wybudowanie bomby jądrowej w zamian za łagodzenie, a ostatecznie nawet zniesienie dotkliwych międzynarodowych sankcji gospodarczych. W styczniu strony podpisały porozumienie, które ograniczyło irańskie zdolności wzbogacania uranu, ale tylko na określony czas.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj