Park we Włoszech nazwany imieniem rtm. Witolda Pileckiego

Park w niewielkiej włoskiej miejscowości Vicoli będzie nosił imię rotmistrza Witolda Pileckiego, Męczennika Wolności. O sprawie poinformował „Nasz Dziennik”.

To pierwsza na świecie inicjatywa nazwania imieniem polskiego bohatera obiektu użyteczności publicznej za granicą. Pomysł wspierali miejscowi działacze oraz ambasada RP w Rzymie. Witold Pilecki jest dla mieszkańców Vicoli bohaterem II Wojny Światowej i męczennikiem komunizmu.

Prof. Mieczysław Ryba podkreśla, że to dobry krok. Dodaje, że podobnych działań bardzo brakuje w Polsce, ojczyźnie rotmistrza Pileckiego.

– Pamiętajmy, że kiedy była okrągła rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz, rodzina rotmistrza Pileckiego nie została specjalnie zaproszona. Nie wykorzystano tego faktu chociażby po to, żeby tę bohaterską postać pokazać jako symbol postaw Polaków w czasie II wojny światowej. Jeśli bierzemy pod uwagę skalę tej postaci, skalę jego dokonań, skalę bohaterstwa, to wydaje się, że jest to absolutnie niedostateczne wykorzystanie symboliki tej postaci. To, że mimo wszystko przenosi się to na zewnątrz, to świadczy tylko o tym, jak mocna to była postać -wskazuje prof. Mieczysław Ryba.

Rotmistrz Witold Pilecki dobrowolnie trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, gdzie zorganizował ruch oporu. Został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany w 1948 r. w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl