Papież wręczył 24 arcybiskupom-metropolitom paliusze

Papież Franciszek w uroczystość świętych Piotra i Pawła wręczył 24 arcybiskupom-metropolitom paliusze, symbol łączności ze Stolicą Apostolską. Paliusz otrzymał między innymi nowy prymas Polski metropolita gnieźnieński ks. abp Wojciech Polak. 

W homilii podczas Mszy św. w bazylice watykańskiej papież Franciszek mówił, że prawdziwym schronieniem wierzących jest pokładanie ufności w Bogu, gdyż oddala ona wszelkie obawy i czyni wolnym od wszelkiego zniewolenia i pokus doczesnego świata. Dzięki temu – mówił – znika strach, niepewność, tchórzostwo.

Wierność, którą Bóg nieustannie umacnia także w nas pasterzach, wykraczając poza nasze zasługi, jest źródłem naszej ufności i naszego pokoju. Wierność Pana wobec nas rozpala w nas nieustannie pragnienie, by służyć Jemu i braciom w miłości – powiedział Papież.

Jak powiedział papież Franciszek, do każdego duszpasterza skierowane są słowa Jezusa: „Pójdź za Mną! Nie trać czasu na czcze pytania czy gadaninę; nie zatrzymuj się na sprawach drugorzędnych, ale spójrz na to, co istotne, i pójdź za Mną”.

„Idź za Mną, głosząc Ewangelię wszystkim, a zwłaszcza ostatnim, aby nikomu nie zabrakło Słowa życia, które wyzwala od wszelkiego lęku i daje ufność w wierność Boga” – dodał Papież.

Wśród mianowanych w ciągu minionego roku metropolitów, którym papież Franciszek nałożył paliusz – wełnianą taśmę, symbol posługi i jedności ze Stolicą Apostolską – byli dostojnicy z Włoch, Austrii, Indii, Kostaryki, Francji, Stanów Zjednoczonych, Nigerii, Pakistanu, Nigerii, Malawi, Madagaskaru, Wielkiej Brytanii, Chile, Ugandy, Urugwaju, Tanzanii, Wietnamu i Indonezji.

RIRM/PAP

drukuj