Papież do Gwardii Szwajcarskiej: bądźcie odważni, uprzejmi i gościnni

Ojciec Święty Franciszek, podczas spotkania z Gwardią Szwajcarską – w jej święto – zachęcił żołnierzy, by byli silni i odważni, ale też uprzejmi, gościnni i cierpliwi. Sobotnia audiencja u papieża poprzedziła uroczyste złożenie przysięgi przez 40 rekrutów.

Święto Gwardii Szwajcarskiej obchodzone jest w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyła straż przyboczna papieża. 6 maja 1527 roku Rzym został najechany i rozgrabiony przez armię najemników cesarza Karola V. Gwardia Szwajcarska stanęła w obronie papieża Klemensa VII, który schronił się w Zamku świętego Anioła. Podczas bitwy na schodach bazyliki św. Piotra zginęło 147 gwardzistów.

Franciszek, w czasie audiencji z okazji święta Gwardii i zaprzysiężenia rekrutów, przywołał wydarzenia sprzed 490 lat podkreślając, że gwardziści wyróżnili się wtedy odwagą i niezłomnością stając w obronie papieża.

„Dzisiaj nie jesteście wezwani do takiej heroicznej ofiary ze swego życia, ale do innego, nie mniej trudnego poświęcenia, czyli służby potędze wiary”– mówił papież Franciszek.

Następnie dodał: „Wasza obecność w Kościele, wasza ważna służba w Watykanie jest okazją do tego, byście wzrastali jako odważni <<żołnierze Chrystusa>>”.

„Pielgrzymi i turyści, którzy mają możliwość spotkania z wami, są podbudowani odkrywając w was, obok charakteryzującej was kompetencji, precyzji i profesjonalnej powagi, także wielkoduszne świadectwo chrześcijańskie i świętość życia” – mówił Ojciec Święty.

Papież podziękował Gwardii za „pilność i gorliwość” cennej aktywności i służby na rzecz papieża i Państwa Watykańskiego.

Gwardia Szwajcarska stoi na straży papieża od 1506 roku. Na sobotnie zaprzysiężenie przybyła prezydent Szwajcarii Doris Leuthard, która w sobotę przed południem została przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl