fot. PAP/EPA

Papież Franciszek udaje się do Rumunii

Ojciec Święty rozpocznie dziś trzydniową pielgrzymkę do Rumunii. To dwunasty kraj byłego bloku wschodniego, który odwiedzi. Papież Franciszek podąża śladami św. Jana Pawła II. W tym roku mija 20 lat od historycznej wizyty Papieża Polaka w tym państwie.

Ojciec Święty odwiedzi m.in. Bukareszt i sanktuarium maryjne w Siedmiogrodzie. Jest ono największym katolickim miejscem pielgrzymkowym w Rumunii. Papież spotka się także ze wspólnotą Romów oraz beatyfikuje siedmiu biskupów greckokatolickich, męczenników czasów komunizmu.

Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Idziemy razem”. Jak wskazuje ks. prof. Jan Perszon, teolog, wizyta papieża Franciszka w Rumunii będzie miała ekumeniczny charakter.

– Dla papieża Franciszka jest to kolejny gest, kolejna okazja do tego, żeby powiedzieć: „Bracia, Siostry, jesteśmy z tego samego Chrystusa”. Musimy spotykać się, rozmawiać, jak się da, to także wspólnie modlić, czytać Słowo Boże, po to, żeby przybliżyć dzień pełnej komunii, pełnego zjednoczenia. W tym sensie trzeba cieszyć się z takich inicjatyw papieża Franciszka. Idzie śladami Jana Pawła II, ale w XXI w. przypomina nam także o jedności Europy. O tym, co wybrzmiało 40 lat temu, kiedy Jan Paweł II po raz pierwszy do nas przyleciał i zaczęła się rewolucja Ducha Świętego. Do dzisiaj z niej czerpiemy – wskazał kapłan. 

W specjalnym przesłaniu wideo do mieszkańców Rumunii Papież Franciszek powiedział: „Przybywam jako pielgrzym i brat”.

Wyraził radość ze spotkania z patriarchą Danielem i Synodem Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, a także z duszpasterzami i wiernymi Kościoła katolickiego. Dwie trzecie Rumunów w sondażu uznało wizytę Biskupa Rzymu w ich kraju za ważne wydarzenie.

Poszczególne punkty papieskiej wizyty w Rumuni będą transmitowały Radio Maryja i Tv Trwam.

RIRM

drukuj