Papież Franciszek pojedzie w maju do Ziemi Świętej

Słowo Boże rozmieszcza swój namiot wśród nas, grzeszników i potrzebujących miłosierdzia – powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie.

Bóg jest zawsze gotów budzić nowych ludzi, oczyścić świat z grzechu, który go postarza i psuje – zaznaczał papież Franciszek

– Chociaż historia ludzkości i osobista historia każdego z nas może być naznaczona trudnościami i słabościami, to jednak wiara we Wcielenie mówi nam, że Bóg jest solidarny z człowiekiem i jego historią – dodał Ojciec Święty.

W rozważaniu papież Franciszek zwrócił uwagę na dar bliskości Boga tu na Ziemi.

– Ta bliskość Boga względem człowieka, każdego człowieka, jest darem, który nigdy się nie kończy! Oto radosna nowina Bożego Narodzenia: boskie światło, które wypełniło serca Maryi Panny i św. Józefa i kierowało krokami pasterzy i mędrców, świeci także dzisiaj dla nas –mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek nawiązując do słów Ewangelii: „swoi Go nie przyjęli”, zwrócił uwagę, że także my często odrzucamy Boga, zamykając się w swoim grzechu.

– My wszyscy powinniśmy się spieszyć, aby otrzymać łaskę, którą On nam ofiaruje. Natomiast, jak czytamy dalej w Ewangelii św. Jana, „swoi go nie przyjęli” (w. 11). Również my wiele razy go odrzucamy, wolimy pozostawać w zamknięciu naszych błędów i niepokoju naszych grzechów. Ale Jezus nie ustaje i nie przestaje ofiarowywać samego siebie i swojej łaski, która nas zbawia! To jest posłanie zbawienia, dawne i ciągle nowe. A my jesteśmy wezwani, aby z radością świadczyć to orędzie Ewangelii życia i światłości, nadziei i miłości – mówił Ojciec Święty.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek zapowiedział, że od 24 do 26 maja uda się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Pielgrzymka będzie biegła przez trzy etapy: Amman, Betlejem i Jerozolimę. Wierni brawami zareagowali na te słowa. 

Papież Franciszek wyjaśnił, że głównym celem jego podróży będzie upamiętnienie historycznego spotkania papieża Pawła VI i patriarchy Konstantynopola Atenagorasa z 5 stycznia 1964 roku. Ich spotkanie zapoczątkowało dialog katolicko-prawosławny; zdjęli z siebie ekskomuniki i rozpoczęli współpracę.

W bazylice Grobu Świętego razem z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem odbędziemy spotkanie ekumeniczne ze wszystkimi reprezentantami Kościołów chrześcijańskich Jerozolimy – dodał papież Franciszek

Zaapelował do wiernych: „Od tej chwili proszę was, byście modlili się w intencji tej pielgrzymki, która będzie pielgrzymką modlitewną”.

Następnie papież Franciszek podziękował za świąteczne i noworoczne życzenia, jakie napłynęły do niego z całego świata.

Chciałbym, ale jest to niestety niemożliwe, odpowiedzieć wszystkim. Pragnę jednak podziękować z całego serca dzieciom za ich naprawdę piękne rysunki, młodzieży, ludziom starszym, rodzinom, wspólnotom parafialnym i religijnym, stowarzyszeniom, ruchom i różnym grupom, które zechciały wyrazić swą sympatię i bliskość – mówił papież.

Poprosił też o modlitwę w intencji swojej posługi.

RIRM/PAP

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl