Państwowe Ratownictwo Medyczne z pielgrzymką do stóp Pani Jasnogórskiej

II Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbędzie się 20 października 2022 roku. Wydarzenie wpisuje się w obchody Dnia Ratownictwa Medycznego. Organizatorzy podkreślają, że „pielgrzymka jest wyrazem podziękowania Matce Bożej za to, że czuwa nad pracownikami służby zdrowia, daje im siłę i pozwala im kontynuować pełną poświęcenia pracę dla drugiego człowieka”.

II Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego na Jasną Górę to wydarzenie będące elementem obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego, które przypada 13 października.

Patronem szeroko pojętego ratownictwa medycznego jest błogosławiony Gerard Tonque, założyciel zakonu szpitalników, podzielonego później na zakon św. Łazarza i św. Jana.

Pielgrzymi „przyniosą” na Jasną Górę wszystko, co ich doświadczyło w tym roku, podziękują Matce Bożej Częstochowskiej za łaski i będą prosić o Bożą Opiekę dla wszystkich ratowników i pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego. Pielgrzymi będą także modlić się za ratowników z Ukrainy, za pokój w tym kraju, jak i na całym świecie.

Praca, którą codziennie wykonują ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki, dyspozytorzy medyczni oraz wszystkie osoby zaangażowane w Państwowy System Ratownictwa Medycznego jest wyjątkowa. Dbają oni o najcenniejszy dar, czyli o ludzkie życie i zdrowie. Udzielają oni pomocy w nagłych stanach zagrożenia, pracując często w trudnych i wymagających warunkach. Ich praca wymaga zawodowego profesjonalizmu, dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad stresem. Dzięki tym cechom niosą nieocenioną pomoc ludziom w dramatycznych dla nich okolicznościach – podkreślił  Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

– Pielgrzymka jest wyrazem podziękowania Matce Bożej za to, że czuwa nad nimi, daje im siłę i pozwala im kontynuować pełną poświęcenia pracę dla drugiego człowieka – dodał.

Po zakończeniu I pielgrzymki ks. bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, powiedział, że była ona ratownikom potrzebna,  zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa.

Myślę, że ratownicy są bardzo świadomi tego, że, przychodząc do Maryi, niosą ze sobą Chrystusa, który przecież przyszedł ratować człowieka. Maryja jest pierwszą, która, mając pod sercem Jezusa, głosi dobrą nowinę. Głosi to, że mamy Zbawiciela. Jako pierwsza idzie i służy, podobnie jak ratownik służy innym ludziom. Myślę, że nie bez przyczyny pierwsza pielgrzymka została skierowana ku Jasnej Górze, gdzie Matka Boża jest szczególnie silna i istotna. Ona zawsze wskazuje na Jezusa, który uratował nas wszystkich – zaznaczył duchowny.

Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się o godzinie 12.30 zbiórką na Placu Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Następnie sprawowana będzie uroczysta Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Po Eucharystii uczestnicy spotkają się w Sali bastionu św. Barbary.

II Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Dzień Ratownictwa Medycznego po raz pierwszy celebrowano w 2006 r. w Wyszkowie w województwie mazowieckim. Wówczas zapis o tym święcie znalazły się w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

wpr.pl/radiomaryja.pl

drukuj