fot. PAP/Mateusz Marek

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Polski 2050 za 2021 rok

Dalszy ciąg problemów Polski 2050. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe partii za 2021 rok. Ugrupowanie Szymona Hołowni złożyło skargę do Sądu Najwyższego, ale Sąd ją odrzucił.

W grudniu ubiegłego roku Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Polski 2050 za 2021 rok. Wszystko dlatego, że partia nie wykazała żadnych wpłat, darowizn, przyjętych pieniędzy oraz wydatków, choć aktywnie prowadziła działalność polityczną. Ugrupowanie Szymona Hołowni złożyło skargę do Sądu Najwyższego, ale Sąd ją odrzucił.

„Wyłączną przyczyną odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania partii politycznej Polska 2050 Szymona Hołowni (…) było przyjęcie przez partię korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym od nieuprawnionych podmiotów (innych niż osoby fizyczne). Okoliczność ta, bez względu na wartość wskazanych korzyści, stanowi podstawę do odrzucenia sprawozdania partii” – wskazano w komunikacie Sądu Najwyższego.

Prawo i Sprawiedliwość zapytało, w jaki sposób finansowana jest partia Szymona Hołowni.

„Sposób działania oraz finansowania partii 2050 jest niejasny. Takie działania łamią zasady o partiach politycznych. Ponawiamy nasz apel i zadajemy pytanie do Szymona Hołowni, skąd ma tak duże pieniądze na prowadzenie partii?” – pytał Rafał Bochenek, rzecznik PiS.

Partia Polska 2050 wywodzi się ze stowarzyszenia o tej samej nazwie i to w ramach stowarzyszenia i dzięki jego finansom politycy partii Polska 2050 mieli prowadzić działalność publiczną.

Jeżeli ktoś chce należeć w Polsce do stowarzyszenia, ma prawo należeć do stowarzyszenia. Jeżeli ktoś chce być przedstawicielem partii politycznej, ma prawo należeć do partii politycznej – tłumaczyła Paulina Hennig-Kloska, wiceszef partii.

Polska 2050 jako partia została wpisana do ewidencji w marcu 2021 r., a prawomocnie została zarejestrowana dopiero rok później. Stąd brak partyjnego konta bankowego, na które mogłyby wpływać środki – tłumaczyli politycy Polski 2050.  PKW, odrzucając sprawozdanie partii, podkreśliła jednak, że nie można mówić o prawomocnym lub nieprawomocnym wpisie do ewidencji, a Sąd Najwyższy wskazał, iż nie ma dowodów, że Polska 2050 w ogóle próbowała założyć rachunek bankowy. Wiceprzewodniczący Polski 2050, Michał Kobosko, zapowiedział, że partia złoży skargę na decyzję Sądu Najwyższego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Jeżeli w Polsce sądy działają, jak działają i nie można tej sprawiedliwości uzyskać, to pójdziemy do Strasburga – podkreślił Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050.

Odrzucenie sprawozdania finansowego Polski 2050 może rzeczywiście utrudnić dalszą działalność partii. Ugrupowanie może mieć bowiem problem z otrzymaniem wyborczego kredytu oraz przyszłej subwencji z budżetu państwa.

Szymon Hołownia, chcąc uchodzić za poważnego polityka, szefa poważnej partii, po prostu zapomniał, że najważniejszą rzeczą jest sprawa finansowania partii. Szymon Hołownia powinien ten problem rozwiązać, jeśli chce być graczem na polskiej scenie politycznej – mówił dr Leszek Pietrzak.

Komentatorzy wskazują, że Polska 2050 będzie finansowo uzależniona od innego ugrupowania – potencjalnego koalicjanta. Być może stąd współpraca partii Szymona Hołowni z Polskim Stronnictwem Ludowym.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl