Pamiętajmy, aby w Sylwestra bawić się z głową

Dziś Sylwester. Tradycyjnie o północy na całym świecie ludzie świętują rozpoczęcie nowego roku. Należy jednak pamiętać, aby bawić się z głową.

Petardy, rakiety, fontanny, rzymskie ognie, czyli fajerwerki. Większość z nas nie wyobraża sobie świętowania sylwestrowej nocy bez tych elementów. Jednak choć te efekty świetlne cieszą nasze oczy, to ich niewłaściwe używanie może być bardzo niebezpieczne.

– Przypominamy, że fajerwerki i petardy powinny być używane przez osoby dorosłe, trzeźwe i zgodnie z instrukcją obsługi i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa – podkreśla Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Niestety nie każdy się do nich stosuje, a skutki bywają różne.

– Podstawowe są dwa obrażenia. Uszkodzenia, czyli rany szarpane ciała i oparzenia – akcentuje dr Mirosław Ciechanowski lekarz z szpitalnego oddziału ratunkowego w Gdyni.

Niektóre uszkodzenia mogą pozostać nawet do końca życia.

– Może dojść do oberwania takiego czy innego palca, który nie jest możliwy do rekonstrukcji, np. kciuka. To powoduje, że niby człowiek chodzi, porusza się, myśli, ale jest inwalidą – mówi lekarz.

Dlatego jeżeli dojdzie już do wypadku należy podjąć natychmiastowe działania. W przypadku oparzenia konieczny jest zimny okład.

– Jeśli to jest rana szarpana, to powinien być założony jałowy, czysty opatrunek. Daje tu przykład, czysty ręcznik zabandażowany, czy uciśnięty i po prostu wezwana karetka w celu dostarczenia do szpitala – podkreśla dr Mirosław Ciechanowski.

Huk petard i fajerwerków jest niebezpieczny również dla zwierząt. Dlatego szczególnie na tę noc powinniśmy je zamykać w bezpiecznych miejscach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl