Światowy lockdown na Boże Narodzenie i Sylwestra

Kolejne kraje wprowadzają zaostrzenia restrykcji w świątecznym i sylwestrowym czasie. Wszystko przez rosnącą liczbę zakażeń.

Jeszcze dwa tygodnie temu premier Antonio Costa zapowiadał, że w noc sylwestrową Portugalczycy będą mogli przebywać poza domem do godziny 2.00. Obecna sytuacja epidemiczna w kraju spowodowała zmianę decyzji i zaostrzenie restrykcji.

„Liczba przypadków zakażenia w tygodniu spada, ale nie tak szybko, jak wcześniej. (…) Musimy całkowicie odciąć się od obchodów Nowego Roku” – oświadczył portugalski premier zaraz po wideokonferencji z ministrami rządu.

Od 1 do 3 stycznia władze kraju postanowiły wprowadzić zakaz wychodzenia z domów między 13.00 a 5.00. W Czechach stan wyjątkowy został wprowadzony 5 października. Trzykrotnie był wydłużany. Obecnie obowiązuje do 23 grudnia. Rząd chce jednak przesunąć tę datę na 22 stycznia. Minister zdrowia opowiada się za wprowadzeniem nocnego zakazu wychodzenia z domu. Miałby on obowiązywać w całym kraju, bez przepisów o stanie wyjątkowym. Ludzie robią testy, by święta spędzić razem z najbliższymi.

– Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i chciałabym odwiedzić moją rodzinę, w której są również starsi członkowie, i nie chcemy ich zarazić. Chcieliśmy wiedzieć, czy jesteśmy negatywni. Jeśli wyniki okażą się dobre, możemy ją odwiedzić, nie martwiąc się – mówiła obywatelka Czech.

Od piątku w kraju obowiązuje godzina policyjna. Przestają być czynne bary i restauracje. Obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu w miejscach publicznych. Zamknięte będą także muzea, galerie, ogrody zoologiczne i botaniczne.

W Danii od poniedziałku wszystkie szkoły przejdą na nauczanie zdalne. Nieczynne będą m.in. zakłady fryzjerskie oraz gabinety fizjoterapeutów.

„Od Bożego Narodzenia do 3 stycznia Dania będzie faktycznie zamknięta” – poinformowała Mette Frederiksen, premier Danii.

W tym okresie otwarte pozostaną jedynie sklepy spożywcze oraz apteki. Od środy twardy lockdown obowiązuje w Niemczech. Zakończy się on 10 stycznia. Do tego czasu życie publiczne jest zamknięte.

– Sytuacja jest poważniejsza niż kiedykolwiek podczas pandemii. Liczba przypadków jest wyższa niż kiedykolwiek i stale rośnie. Istnieje niebezpieczeństwo, że będzie się pogarszać – zaznaczył Lothar Wieler, dyrektor Instytutu Chorób Zakaźnych Roberta Kocha.

Od 24 do 26 grudnia członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą spotkać się z czterema innymi osobami w wieku powyżej 14 lat, które muszą pochodzić z najbliższego kręgu rodzinnego. W kraju podobne zasady będą obowiązywały w Sylwestra i Nowy Rok.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl