Czas modlitwy i radosnego świętowania

Dziś wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Wieczorem zasiądziemy do uroczystej wieczerzy, a o północy będziemy uczestniczyć w Pasterce.

To przede wszystkim czas modlitwy i radosnego świętowania faktu, że Bóg stał się Człowiekiem i Narodził się z Maryi Panny.

To także – jak mówi ks. abp Sławoj Leszek Głódź – moment aby się zatrzymać pomyśleć i poświęcić swój czas rodzinie.  Metropolita gdański, wspomina swoje żołnierskie wigilie, które obchodził przez 14 lat  jako biskup polowy.

– Pragnę się cofnąć także i do tej Wigilii, kiedy byłem żołnierzem służby czynnej, wraz z moimi kolegami, najpierw w Kołobrzegu, a potem w Szczecinie. Razem służyło 2863 żołnierzy. Dziś to są kapłani, biskupi. Część odeszła do cywila, ale wszyscy pamiętają, że ukradkiem dzieliliśmy się opłatkiem. To był pełny PRL, lata 60-te. Jednego roku w Kołobrzegu wyprowadzono nas na pole ćwiczeń i cały wigilijny wieczór dłubaliśmy w zamarzniętej ziemi. Dopiero w nocy prowadzili nas do koszar. Jeżeli chodzi o czas mojej służby wojskowej, to ta liturgia wigilijna, którą opracowaliśmy, przyjęła się i trwa do dzisiaj – wspomina ks. abp Sławoj Leszek Głódź.    

Ks. Arcybiskup wspomina również, że podczas uroczystych wojskowych wieczerzy wigilijnych oficerowie i żołnierze bardzo chętnie śpiewali kolędy i dobrze znali wszystkie zwrotki.

RIRM

drukuj