PAP/Rafał Guz

Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego

Tradycyjnie o 17.00 cała Polska oddała hołd powstańcom warszawskim. W godzinie „W” zawyły syreny. Uroczystości z udziałem władz państwowych odbyły się przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

Uroczystości z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już w piątek. Podczas dzisiejszej uroczystości prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym likwidację Szpitala Wolskiego przez Niemców.

– To wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców Woli, pacjentów szpitala, ale przede wszystkim to wielkie świadectwo bohaterstwa, służby i oddania pacjentom do samego końca, lekarzy i całego personelu medycznego szpitala Wolskiego – mówił prezydent.

Lekarze byli świadomi sytuacji i zagrożenia, mimo to zostali, by służyć chorym. Niemcy wymordowali na Woli personel i pacjentów.

– Mimo wszystko, lekarze i personel nie opuścili chorych. Zostali z nimi do końca. Zostali z nimi do śmierci. Zamordowano ponad 360 lekarzy i pacjentów Szpitala Wolskiego – mówił prezydent Andrzej Duda.

Rzeź Woli jest uważana przez historyków za największą zbrodnię ludobójstwa, jaka miała miejsce jednorazowo w czasie całej II wojny światowej.

Uroczystości z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego miały miejsce także w Muzeum Powstania Warszawskiego. Przekazano dokumenty Solidarności Walczącej do Archiwum Akt Nowych.

– To bardzo wzruszający dzień, w którym możemy przekazać tę pałeczkę w sztafecie pokoleń kolejnym już teraz badaczom, ale również ludziom z pracy których narodzi się ta głębsza prawda, prawda o czasach, w których przyszło nam żyć – akcentował premier Mateusz Morawiecki.

Solidarność Walcząca założona przez Kornela Morawieckiego czerpała z dorobku Armii Krajowej – dodał premier.

– Myśmy w latach 80. wzorowali się na Armii Krajowej, wzorowaliśmy się na zasadach konspiracyjnych, na bohaterstwie chłopców i dziewcząt – żołnierzy AK. Największym szacunkiem otaczaliśmy też tych, którzy byli z nami w Solidarność Walczącej i jednocześnie wcześniej byli w AK – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował przyjaciołom i druhom, którzy na wezwanie jego śp. ojca Kornela Morawieckiego „stanęli i oddawali swoje najlepsze lata w służbie Rzeczpospolitej”.

– Dzięki wam, dzięki takim ludziom ta niepodległość nadeszła, nadeszła szybko i dziś możemy mówić o aktach, dokumentach Solidarności Walczącej, jako świadectwie walki o wolną, suwerenną, niepodległą i solidarną Rzeczpospolitą – mówił.

„Pamięć i prawda to podstawa” – mówił podczas uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego wicepremier prof. Piotr Gliński

W tamtych czasach, przez całe lata, dla wielu pokoleń Polaków najważniejsza była walka, opór. To było wtedy podstawowe, […] w tej chwili, nasza walka oznacza prace dla Polski – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Przedstawiciele rządu składali dziś kwiaty w wielu miejscach stolicy, które upamiętniają powstańców warszawskich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl