PAP/Rafał Guz

Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego

W godzinę „W”, która była formalnym początkiem zrywu, cała Polska oddała hołd powstańcom warszawskim – rozległ się dźwięk syren, zatrzymały się samochody, stanęli przechodnie. Główne uroczystości z udziałem władz państwowych odbyły się przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. 

Przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach pojawili się przedstawiciele władz państwowych z prezydentem na czele, a także bohaterowie Powstania Warszawskiego.

– U stóp pomnika Gloria Victis oddajemy cześć pokonanym ale nie zwyciężonym. Dla kolejnych pokoleń Polaków ich postawa była i nadal pozostaje źródłem mocy i wzorem do zdecydowanego działania w słusznej sprawie, w obronie wolności i godności każdego człowieka – mówił ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Przed pomnikiem Gloria Victis złożono wieńce upamiętniające poległych powstańców.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym likwidację  Szpitala Wolskiego przez Niemców.

– To wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców Woli, pacjentów szpitala, ale przede wszystkim to wielkie świadectwo bohaterstwa, służby i oddania pacjentom do samego końca lekarzy i całego personelu medycznego Szpitala Wolskiego – podkreślił prezydent.

Lekarze byli świadomi sytuacji i zagrożenia, mimo to zostali by służyć chorym. Niemcy wymordowali na Woli personel i pacjentów.

– Mimo wszystko lekarze i personel nie opuścili chorych. Zostali z nimi do końca. Zostali z nimi do śmierci. Zamordowano ponad 360 lekarzy i pacjentów Szpitala Wolskiego – zaznaczył Andrzej Duda.

Rzeź Woli jest uważana przez historyków za największą zbrodnię ludobójstwa, jaka miała miejsce jednorazowo w czasie całej II wojny światowej. Uroczystości z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego miały miejsce także w Muzeum Powstania Warszawskiego. Przekazano dokumenty Solidarności Walczącej do Archiwum Akt Nowych.

– To bardzo wzruszający dzień. Dzień, w którym możemy przekazać tę pałeczkę w sztafecie pokoleń kolejnym już teraz badaczom, ale również ludziom z pracy, których narodzi się ta głębsza prawda, prawda o czasach, w których przyszło nam żyć – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Solidarność Walcząca założona przez Kornela Morawieckiego czerpała z dorobku Armii Krajowej – dodał szef rządu.

– W latach 80. wzorowaliśmy się na Armii Krajowej, wzorowaliśmy się na zasadach konspiracyjnych, na bohaterstwie chłopców i dziewcząt – żołnierzy AK, największym szacunkiem otaczaliśmy też tych, którzy byli z nami w Solidarność Walczącej i jednocześnie wcześniej byli w AK – podkreślił prezes Rady Ministrów.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował, przyjaciołom i druhom którzy na wezwanie jego śp. ojca Kornela Morawieckiego „stanęli i oddawali swoje najlepsze lata w służbie Rzeczpospolitej”.

– Dzięki wam, dzięki takim ludziom ta niepodległość  nadeszła, nadeszła szybko i dziś możemy mówić o aktach, dokumentach Solidarności Walczącej jako świadectwie walki o wolną, suwerenną, niepodległą i solidarną Rzeczpospolitą – mówił premier.

„Pamięć i prawda to podstawa” – mówił podczas uroczystości  w Muzeum Powstania Warszawskiego wicepremier prof. Piotr Gliński.

– W tamtych czasach przez całe lata dla wielu pokoleń Polaków najważniejsza była walka, opór. To było wtedy podstawowe, od tego zależał dalszy rozwój Polski. W  tej chwili  ta nasza walka oznacza pracę dla Polski – zwrócił uwagę minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Przedstawiciele rządu składali dziś kwiaty w wielu miejscach stolicy, które upamiętniają powstańców warszawskich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl