fot. flickr.com

Biały Dom o powstańcach warszawskich: Bohaterowie cywilizacji zachodniej

W rocznicę Powstania Warszawskiego na stronie internetowej Białego Domu przypomniano o przemówieniu prezydenta USA Donalda Trumpa na placu Krasińskich z lipca 2017 roku. Artykuł o tym zatytułowany jest „Bohaterowie zachodniej cywilizacji: 76 lat po Powstaniu Warszawskim”.

„Niewiele ponad trzy lata temu prezydent Donald Trump wygłosił na placu Krasińskich w Warszawie jedno z najważniejszych przemówień swojej prezydentury. Stojąc przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, wezwał do obrony cywilizacji zachodniej przed wszystkimi wrogami, którzy chcą ją zniszczyć” – przypomina w sobotę Biały Dom.

Na Placu Krasińskich – jak czytamy w artykule – Donald Trump „uhonorował bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy powstali i chwycili za broń przeciwko swoim nazistowskim prześladowcom”. W swoim przemówieniu prezydent opowiedział m.in. historię obrońców Alei Jerozolimskich.

Biały Dom przytoczył słowa Donalda Trumpa, że „Zachód został ocalony dzięki krwi patriotów, że każde pokolenie ma w tej obronie do odegrania swoją rolę i że każda piędź ziemi, każdy centymetr naszej cywilizacji jest tej obrony wart”.

W artykule przypomniana jest również postać św. Jana Pawła II, którego Biały Dom nazywa „obrońcą wolności religijnej”. Jego pielgrzymka do Polski w 1979 roku „zmieniła bieg historii i pomogła w uruchomieniu łańcucha wydarzeń, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie”.

„I kiedy nadszedł dzień 2 czerwca 1979 roku i gdy na Placu Zwycięstwa na pierwszej Mszy św. z polskim Papieżem zgromadziło się milion Polaków – tego dnia każdy komunista w Warszawie musiał zdawać sobie sprawę, że opresyjny system wkrótce się załamie” – Biały Dom zacytował słowa Donalda Trumpa z 6 lipca 2017 roku z Warszawy.

Konkludując Biały Dom zauważył m.in., że Donald Trump „walczy o wolność religijną zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie” oraz „niezachwianie broni świętości życia i godności ludzkiej”.

PAP

drukuj