70 lat temu powstańcy warszawscy zdobyli PAST-ę

20 sierpnia 1944 r. biało-czerwona flaga zawisła na gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Zdobycie tego budynku było jednym z największych sukcesów powstania warszawskiego. Od początku zrywu żołnierze Armii Krajowej podejmowali próby zdobycia gmachu PAST-y, obsadzonego przez niemieckich snajperów.

PAST-a była przed wojną drugim po Prudentialu najwyższym budynkiem w Warszawie. Aby pokonać niemiecką załogę, żołnierze batalionu „Kiliński”podpalali gmach za pomocą miotaczy ognia, zrobionych ze strażackich motopomp.

Tamten dzień to jeden z symboli bohaterskiej walki o oswobodzenie stolicy. – mówi historyk prof. Jan Żaryn.

– To wydarzenie miało taki skutek bardzo pozytywny, wyraźny, w postaci zdobycia nowej energii. Ludność Warszawy, także ta cywilna, która wraz z powstańcami przeżywała bardzo trudne również chwile, wierzyła że jeszcze jest nadzieja i szansa na pokonanie Niemców, a w efekcie szansa na wywalczenie niepodległości, wolności od zarówno okupanta Niemieckiego, jak i tej wolności, która jawiła się bardzo niepewnie wobec zachowań naszych sojuszników po drugiej stronie Wisły – mówi prof. Jan Żaryn.

Do polskiej niewoli dostało się ponad 110 niemieckich żołnierzy. Dwa dni później, 22 sierpnia, polskie oddziały zdobyły też gmach tzw. Małej PAST-y, podstacji telefonów.

Dziś o godz. 15:00 w parafii Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim w Warszawie będzie sprawowana Msza św. w intencji poległych bohaterów. Po Eucharystii o godz. 16:15 uroczyste złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą poległych powstańców.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl