Warszawa: uroczystości 73. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego

W Warszawie odbędą się dziś uroczystości 73. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego. Tego dnia będziemy obchodzić również Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej stolicy.

W ramach uroczystości przy pomniku Polegli Niepokonani ślubowanie złożą uczniowie klas pierwszych LO im. Batalionu „Zośka”. Obchody rocznicy będą odbywać się także m.in. na wojskowych Powązkach, Muzeum Powstania Warszawskiego, na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Tradycyjnie o godz. 18.00 odbędzie się zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego usypanego w latach 1946-1950 z gruzów stolicy.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek zaznacza, że pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego trwa, a obecnie hołd powstańcom oddaje szczególnie młode pokolenie.

– Kilkadziesiąt lat później rówieśnicy tamtych powstańców upominają się o pamięć. Dzisiaj Warszawa jest pięknym rozkwitającym miastem zwycięskim. To zwycięstwo dokonało się w czerwcu 1979 roku, gdy na Placu Zwycięstwa stanął wielki krzyż „i o pamięć i o prawdę o powstaniu” – tak wobec miliona zgromadzonych Polaków w Warszawie, ale i wobec całego świata powiedział Jan Paweł II mówiąc o opuszczonej stolicy przez możnych tego świata – akcentuje Jarosław Szarek.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jednak stolicy nie wyzwolono.

W czasie walk zginęło ok. 20 tys. powstańców i ok. 200 tys. cywilów. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone.

RIRM

drukuj