fot. PAP/EPA

Palermo: konferencja na temat wyzwań i szans wynikających z wielkich ruchów migracyjnych

Konieczna jest wspólna odpowiedź na kryzys migracyjny – wskazują uczestnicy Konferencji Śródziemnomorskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Dwudniowe obrady, które kończą się dziś w Palermo, poświęcone są tematyce wyzwań i szans wynikających z wielkich ruchów migracyjnych w rejonie Morza Śródziemnego.

W spotkaniu uczestniczą delegacje 57 państw OBWE, sześciu partnerów Organizacji oraz przedstawiciele wielu międzynarodowych organizacji. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Politolog dr Aleksander Kozicki zwraca uwagę na widoczny podział w ramach UE dotyczący kwestii migracji.

– Uwagę państw śródziemnomorskich przykuwa przede wszystkim problem migracji z kierunku śródziemnomorskiego, czyli z Libii. Przez Libię przechodzi główny szlak przemytu ludzi do Europy, który kotwiczy się w południowych Włoszech, stąd podenerwowanie środowisk politycznych w Rzymie kwestią – z jednej strony – ogromnego napływu migracyjnego z Trypolisu i Bengazi, z drugiej strony niemożność relokacji tych ludzi bardziej na północ Europy. Natomiast Europa Środkowo-Wschodnia żyje własnymi problemami. To jest kwestia destabilizacji na Ukrainie, a nie widać końca tej destabilizacji, w związku z czym mamy falę, która przybywa do nas ze Wschodu – podkreśla dr Aleksander Kozicki.

Szef Polskiej Dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział, że jednym z dominujących tematów był problem legalnej i nielegalnej imigracji. Zaznaczył, że tu jest podział, ponieważ dla niektórych migracja jest darem Bożym, a dla niektórych jest niestety problemem.

RIRM

drukuj