Dyrektor polskiej szkoły na Ukrainie: Nauczanie po polsku ważne dla dzieci

Nauczanie w języku polskim na Ukrainie jest ważne, dlatego że polskie dzieci powinny mieć możliwość uczenia się w swoim ojczystym języku. Uważają tak sami uczniowie – powiedziała w rozmowie z PAP dyrektor polskiej szkoły w Mościskach na Ukrainie Teresa Teterycz.

Polska i Ukraina podpisały deklarację, która jest potwierdzeniem umów dwustronnych i międzynarodowych gwarantujących mniejszości polskiej na Ukrainie prawo do nauczania w języku ojczystym – poinformowała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

W deklaracji strony potwierdzają gwarancje zapewniające osobom należącym do polskiej mniejszości narodowej zamieszkałym na terytorium Ukrainy, oraz osobom należącym do ukraińskiej mniejszości narodowej zamieszkałym na terytorium Polski, warunki do nauki w języku ojczystym oraz nauki tego języka, zgodnie z zapisami przewidzianymi w wymienionych w preambule umowach dwustronnych.

Zdaniem Teresy Teterycz, dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 3 im. Królowej Jadwigi w Mościskach na Ukrainie, „nauczanie w języku polskim na Ukrainie jest ważne, dlatego że polska mniejszość narodowa, polskie dzieci powinny mieć możliwość uczenia się w swoim ojczystym języku polskim. Uważają tak również sami uczniowie”.

„W naszej szkole dzieci uczą się nie tylko po polsku, lecz także w języku ukraińskim i nie mają problemów z dostaniem się na studia na uniwersytetach ukraińskich w Drohobyczu, Tarnopolu czy we Lwowie. Zdają maturę też w języku ukraińskim i mają nawet lepsze wyniki niż młodzież z ukraińskich szkół” – powiedziała dyrektor szkoły.

Teresa Teterycz podkreśliła, że w kierowanej przez nią szkole nauczanie w języku polskim prowadzone jest „bez problemów”.

„Uczymy zgodnie z programem. Dzieci pięknie władają językiem polskim, nawet są laureatami olimpiad z języka polskiego, a absolwenci naszej szkoły studiują na Uniwersytecie Warszawskim. Nasi uczniowie nie mają problemów ani z językiem polskim, ani z językiem ukraińskim” – dodała.

„Jeszcze nie wiemy, z czym konkretnie dla polskich szkół będzie się wiązała deklaracja podpisana przez panią minister Annę Zalewską. Jutro my – dyrektorzy szkół – mamy spotkanie z minister oświaty i nauki Ukrainy panią Lilią Hrynewycz i poznamy szczegóły” – powiedziała Teresa Teterycz.

PAP/RIRM

drukuj