fot. PAP/EPA

PAIH o inwestycji Mercedesa: w Polsce będzie serce motoryzacyjnej e-rewolucji

W Polsce powstaje wyjątkowy na skalę europejską ekosystem producentów i poddostawców branży elektromobilności; tutaj bije serce motoryzacyjnej e-rewolucji – tak p.o. szefa PAIH Krzysztof Senger skomentował decyzję Mercedes-Benz Cars o produkcji w Jaworze elementów baterii do samochodów elektrycznych.

„Dobra i konsekwentna współpraca z inwestorami procentuje. Daimler decyduje o produkcji elementów baterii do samochodów elektrycznych po zaledwie dwóch latach od ogłoszenia budowy fabryki silników spalinowych. To już kolejna, wspierana przez nas, inwestycja sektora elektromobilności” – podkreślił, cytowany we wtorkowym komunikacie, p.o. prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Dodał, że w Polsce powstaje „ekosystem producentów i poddostawców tej branży”, wyjątkowy na skalę europejską.

„Tutaj bije serce motoryzacyjnej e-rewolucji” – ocenił Krzysztof Senger.

Jak zaznaczył szef PAIH, elektromobilność należy do czołowych branż wspieranych przez Agencję. W ub.r. sześć projektów, nad którymi pracowała PAIH doczekało się pozytywnej decyzji inwestora. Jednym z nich była budowa fabryki elementów baterii do e-aut belgijskiej spółki Umicore – druga po LG Chem, czołowa inwestycja w branży elektromobilności. Obecnie, jak wskazał, Agencja obsługuje 14 inwestycji z tego sektora, dzięki którym może powstać ponad 3,3 tys. miejsc pracy.

„Elektromobilność to obszar, z którego rozwoju najbardziej się cieszymy, bo są to inwestycje zaawansowane technologicznie, ale również mające wpływ na zmianę struktury gospodarki i pozycję Polski jako lidera w tej branży w Europie Środkowo-Wschodniej” – zaznaczył Krzysztof Senger.

Mercedes-Benz Cars ogłosił we wtorek, że w Jaworze rozpocznie produkcję elementów baterii do samochodów elektrycznych. Drugi, obok istniejącego zakład, powstanie kosztem ponad 200 mln euro, prace w nim znajdzie 300 osób. Inwestycja ma być wieloetapowa. To dziewiąta fabryka elementów baterii należąca do Mercedesa. Pozostałe znajdują się w siedmiu miejscach na trzech kontynentach.

Pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedes-Benz jest zlokalizowana w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia w gminie Jawor na Dolnym Śląsku, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład, w ramach nowo powstałej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Pod koniec czerwca ub.r. zawieszono wiechę na budowie zakładu niemieckiego koncernu Daimler AG, w którym produkowane będą silniki Mercedes-Benz. Inwestycja, warta ok. 500 mln euro, ma być ukończona w bieżącym roku, a w 2020 r. zakład ma osiągnąć pełne moce produkcyjne.

PAIH, który przyciąga do Polski bezpośrednie inwestycje zagraniczne, obsługuje projekty związane z budową nowych zakładów produkcyjnych lub lokowaniem nowoczesnych centrów usług dla biznesu. Agencja odpowiada za ok. 30 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych zrealizowanych w Polsce, w tym za 80 proc. projektów strategicznych.

PAP/RIRM

drukuj