fot. PAP/Jacek Turczyk

Hanna Majszczyk przesłuchiwana przez komisję ds. VAT

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje byłą wiceminister finansów Hannę Majszczyk. Funkcję podsekretarza stanu w resorcie finansów pełniła w latach 2010-2017. Na stanowisko została powołana przez byłego premiera Donalda Tuska. W roku 2017 sama zrezygnowała z pełnionej funkcji.

Przesłuchanie Majszczyk to kontynuacja wątku związanego z resortem finansów. To tam powinno powstać prawo skutecznie zapobiegające procederowi wyłudzeń VAT.

Świadek wskazała, że nie miała wiedzy o narastającym problemie. Jednocześnie była wiceminister zapewniła, że rozbieżność w planowanych i faktycznych dochodach z podatku VAT mogła być wynikiem złych prognoz.

Komisja pyta też o współpracę ze służbami

– A czy znała pani raport CBŚ z kwietnia 2008 roku, który otrzymał pan minister Parafjanowicz? Opisuje się w nim już cały problem dotyczący wyłudzeń podatku VAT. Jest tam wiele rozwiązań legislacyjnych, żeby rozwiązać ten problem – zapytała komisja świadka.

– Nie przypominam sobie tego raportu. Trudno mi powiedzieć, czy miałam go w rękach czy nie. Natomiast chciałabym podkreślić, że nie było tak, że my nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że podatek ten jest podatkiem narażonym na nadużycia – powiedziała Hanna Majszczyk.

Szacuje się, że w latach 2007-2015 straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzeń podatku VAT to ok. 250 mld zł.

Raport końcowy z prac komisja ma przyjąć w sierpniu. Komisja ma czas do końca tej kadencji Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj