PAP/Paweł Supernak

Pacjenci onkologiczni elementem kampanii wyborczej prowadzonej przez opozycję. Apel o merytoryczną dyskusję

Dyskusja nad finansowaniem ochrony zdrowia powinna być prowadzona głównie w gronie eksperckim, a nie politycznym – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Resort zdrowia poinformował także o kwotach wydawanych na leczenie chorych na nowotwory w poszczególnych latach.

Z roku na rok chorych na nowotwory przybywa. W Polsce jest ich około miliona. Rosną także wydatki na onkologię. Rząd na ten cel przeznacza blisko 3 mld złotych więcej w porównaniu z 2015 rokiem. Wówczas kwota przeznaczona na onkologię wynosiła blisko 7 mld 800 mln zł.

W 2019 r. było to prawie 10,5 mld zł – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Oznacza to, że leczymy znacznie więcej pacjentów. W 2019 r. przekroczyliśmy liczbę 33 tysięcy pacjentów, którzy byli objęci opieką. W porównaniu z latami ubiegłymi ten wzrost jest naprawdę znaczny. Bardzo z tego powodu się cieszymy, ponieważ to oznacza lepszą dostępność w onkologii – mówił prof. Łukasz Szumowski.

Planowane wydatki w 2020 r. na świadczenia onkologiczne mają wzrosnąć do ponad 11 mld zł. Jednocześnie rusza dziesięcioletni program onkologiczny – Narodowa Strategia Onkologiczna.

– To, co jest ważne w narodowej strategii, to to, że mamy pewne ramy czasowe, ale też prawne i pewne zobowiązania ze strony pana ministra i rządu do ciągłej dbałości o pacjentów onkologicznych – wskazał prof. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Oczekiwań po tej strategii, tak jak i potrzeb, jest wiele – podkreśliła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

– Czekamy też, że ten cały system w efekcie przyniesie więcej pielęgniarek, więcej lekarzy i również więcej badań. Badań sponsorowanych, ale i niesponsorowanych, że pacjenci będą mieli większy dostęp do wszystkich innowacyjnych badań– powiedziała prof. Elżbieta Starosławska.

Tymczasem opozycja nie ustaje w krytykowaniu obozu rządzącego za ustawę, w myśl której rząd ma przeznaczyć 2 mld zł na media publiczne. Wszystkie partie opozycyjne domagają się od prezydenta zawetowania ustawy. PSL opracował nawet formularz prezydenckiego weta.

– Panie Prezydencie, jest gotowe weto. Pan się musi tylko pod nim podpisać. Wówczas mamy 2 mld na onkologię, bo my złożymy poprawkę w Senacie – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Także Platforma Obywatelska domaga się 2 mld zł na rzecz szpitali onkologicznych.

– PiS mówi, że 5 mld złotych przeznaczy w ciągu 10 lat, natomiast my chcemy, żeby te 2 mld, które idą na TVP, były przekazane natychmiast do pacjentów na leczenie, na nowoczesne lekarstwa – stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska.

– Ku naszemu zdziwieniu otrzymaliśmy informację, że kielecki szpital onkologiczny zamiast właśnie pieniędzy dostał relikwię św. Faustyny, które mają pomóc. Pewnie relikwie się przydadzą, ale bardziej potrzebne są pieniądze na onkologię, na służbę zdrowia – dodał Dariusz Joński z KO.

Takiej retoryce opozycji dziwi się wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który zwraca uwagę, że opozycja dotąd nie złożyła żadnej konstruktywnej propozycji dotyczącej finansowania onkologii.

– Senat złożył pod koniec ubiegłego roku poprawkę, która zwiększała o 1 mld zł środki dla NFZ i ona została również przez obóz rządzący poparta. Nie ma żadnej konstruktywnej dyskusji, jest tylko fałszywa, nastawiona na grę emocjami pacjentów, alternatywa – mówił wiceminister Janusz Cieszyński.

Taka sama gra dramatem chorych stosowana była 15 lat temu, kiedy to Hanna Gronkiewicz-Waltz, organizując konferencję w jednym z hospicjów, atakowała Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego prezydenta miasta stołecznego, zarzucając mu zmniejszenie środków finansowych na hospicja. Wtedy władze Warszawy działania Hanny Gronkiewicz-Waltz uznały za działania związane z kampanią wyborczą.

TV Trwam News

drukuj