fot. twitter.com/PiotrMuller

P. Müller: Polska może odpowiedzieć KE wetowaniem niektórych rozwiązań unijnych

W sporze z Komisją Europejską Polska bierze pod uwagę możliwość wetowania niektórych rozwiązań – powiedział podczas rozmowy z Polskim Radiem rzecznik rządu, Piotr Müller.

Przyjęcie Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską otwiera drogę do wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Komisja jednak cały czas nie zaakceptowała tego Planu. O to, kiedy do Polski trafią pierwsze środki, pytany był w środę na antenie Polskiego Radia rzecznik rządu, Piotr Müller.

– Niestety, Komisja Europejska w ostatnim czasie podejmuje działania, które nie mają podstaw prawnych. Ona zamroziła akceptację Krajowego Planu Odbudowy, (…) ale mam nadzieję, że przyjdzie pewnego rodzaju refleksja po posiedzeniach Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, które ostatnio się odbyły – mówił Piotr Müller.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla „Financial Times”, że jakikolwiek ruch w kierunku redukcji funduszy spójności spotka się z mocnym odwetem. Zapytany o to, czy Polska mogłaby zawetować kluczowe unijne decyzje, jak pakiet klimatyczny, szef rządu mówił, że Polska będzie „bronić praw wszelką bronią, która jest w naszej dyspozycji”.

Czy to oznacza groźbę wetowania przez Polskę unijnych decyzji w innych sprawach, jeśli nie zostanie przyjęty KPO? Rzecznik rządu nie wykluczył takiej opcji.

– Jeśli chodzi o możliwość wetowania niektórych rozwiązań podczas głosowań w Radzie Unii Europejskiej czy w Radzie Europejskiej, to bierzemy to pod uwagę. Natomiast mamy nadzieję, że KE do tego nas nie zmusi. Cóż innego pozostaje, jeśli instytucje unijne postępują w sposób, który nie ma podstawy prawnej? Pozostaje nam wykorzystać podstawy, które mamy – powiedział Piotr Müller.

Większość krajów otrzymała już zaliczki z Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl