fot. PAP/Marcin Obara

P. Mucha: Nie jest planowana w najbliższym czasie jakakolwiek zmiana regulaminu Sądu Najwyższego

Nie jest planowana w najbliższym czasie jakakolwiek zmiana regulaminu Sądu Najwyższego; stan prawny jest ustalony, pewny – powiedział dziś wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego część sędziów SN próbuje procedurę wyboru I prezesa utrudniać czy wręcz uniemożliwiać.

Paweł Mucha był pytany dziś w TVP1, jaka będzie odpowiedź prezydenta Andrzeja Dudy na zapowiedziany przez pełniącego obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego Kamila Zaradkiewicza wniosek do prezydenta o zmianę regulaminu Sądu Najwyższego.

„Nie jest planowana w najbliższym czasie jakakolwiek zmiana regulaminu. Stan prawny jest ustalony, pewny” – oświadczył prezydencki minister. Jak dodał, na podstawi obecnych przepisów dokonywano już wyborów m.in. prezesów izb Sądu Najwyższego. „Sytuacja była znana, kiedy prezydent wydawał swoje postanowienie dotyczące powołania pana sędziego Zaradkiewicza na tego, który wykonuje dzisiaj obowiązki I prezesa SN” – wskazał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Zapowiedział, że jeszcze dziś „w tej sprawie będą komunikaty ze strony Kancelarii Prezydenta RP”.

„Proszę się spodziewać, że będziemy się w tej sprawie publicznie wypowiadać, natomiast dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że sędziowie nie mogą się zajmować sami sobą przez tak długi czas. Mam takie wrażenie, niestety, obserwując to bardzo uważnie, że dzisiaj nie o to chodzi, by dokonać wyboru (I prezesa SN), tylko część członków Zgromadzenia Ogólnego próbuje każdym sposobem, każda metodą tę procedurę utrudniać czy wręcz uniemożliwiać” – powiedział minister.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN miało w środę kontynuować swoje obrady w celu wyboru kandydatów na I prezesa SN. Po trzech dniach posiedzenia sędziom udało się zakończyć etap formalny obrad i przejść do fazy wyłaniania kandydatów na nowego I prezesa Sądu Najwyższego. Kamil Zaradkiewicz, który przewodniczy temu zgromadzeniu, poinformował w środę o odroczeniu bez terminu obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Kamil Zaradkiewicz zapowiedział też, że zwróci się do prezydenta o zmianę regulaminu Sądu Najwyższego z uwagi na zaistniałe istotne wątpliwość interpretacyjne.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl