P. Mucha: Dobrze, że udało się sprawnie przeprowadzić proces nominacji generalskich

Dobrze, że teraz udało się sprawnie przeprowadzić proces nominacji – mówi wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha komentując komunikat Biura Bezpieczeństwa Narodowego, które poinformowało o szczegółach nominacji generalskich.

Wśród awansowanych są m.in. szef Sztabu Generalnego gen. broni Leszek Surawski oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika.  Prezydent Andrzej Duda, na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka, mianował 14 oficerów na pierwszy i kolejne stopnie generalskie i admiralskie. [czytaj więcej] 

Akty mianowania zostaną wręczone 1 marca w Pałacu Prezydenckim, w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Bardzo dobrze, że udało się sprawnie ten proces przeprowadzić – podkreśla prezydencki minister Paweł Mucha

– Na wniosek ministra Błaszczaka prezydent RP 1 marca będzie wręczał nominacje generalskie. Są to zarówno nominacje w ramach korpusu generalskiego, m.in. powołanie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na stopień generała – gen. Surawskiego. Do tego inne awanse, w tym pierwsze powołania generalskie. To jest efekt wniosku MON uzgodnionego z BBN przy akceptacji prezydenta RP. Mylę, że jest to bardzo dobra informacja. Trzeba się cieszyć, że ta współpraca jest dobra – wskazuje Paweł Mucha.

Z powodu sporu między Ministerstwem Obrony Narodowej i ośrodkiem prezydenckim awanse generalskie nie były wręczane 11 listopada ani 15 sierpnia ubiegłego roku. Przyczyną braku awansów były – jak informowało BBN – m.in. rozbieżności koncepcji przyszłego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi oraz toczące się prace nad nowym systemem.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl