BBN: Szef Sztabu Generalnego oraz dowódcy: generalny i operacyjny rodzajów sil zbrojnych wśród awansowanych na stopnie generalskie

Wśród awansowanych na stopnie generalskie są: szef Sztabu Generalnego oraz dowódcy generalny i operacyjny rodzajów sil zbrojnych – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Nominacje na pierwszy stopień generalski otrzyma siedmiu oficerów w stopniu pułkownika/komandora.

Prezydent Andrzej Duda, na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka, mianował 14 oficerów na pierwszy i kolejne stopnie generalskie i admiralskie.

Czwartą gwiazdkę otrzymał szef Sztabu Generalnego gen. broni Leszek Surawski. Na stopień gen. broni zostali mianowani: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski.

Akty mianowania zostaną wręczone 1 marca w Pałacu Prezydenckim, w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Decyzja prezydenta RP cieszy, bo awanse w polskim wojsku mają duże znaczenie, także w kontaktach z naszymi sojusznikami – powiedział poseł Wojciech Skurkiewicz.

Wszystkie 14 kandydatur, które zostały zgłoszone do nominacji generalskich, te nominacje otrzymają. To ważna decyzja. Bardzo często jest tak, że chociażby w kontaktach w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego z innymi dowódcami czy chociażby w siedzibie NATO w Brukseli jest to ważne i brane pod uwagę. Cieszę się, że wreszcie doczekaliśmy się – po rocznej przerwie – nominacji generalskich. Tym bardziej, że będą one wręczone w dniu szczególnym – wskazał poseł PiS.

Z powodu sporu między MON i ośrodkiem prezydenckim awanse generalskie nie były wręczane 11 listopada ani 15 sierpnia ub.r. Przyczyną braku awansów były – jak informowało BBN – rozbieżności koncepcji przyszłego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi i toczące się prace nad nowym systemem.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl