Litwa: w Wilnie dobiega końca wystawa o Bronisławie Piłsudskim

W wileńskim Pałacu Radziwiłłów dobiega końca wystawa o Bronisławie Piłsudskim, starszym bracie Józefa, wybitnym naukowcu, zesłańcu, muzealniku, postaci na Litwie dotychczas praktycznie nieznanej. Ekspozycję będzie można zobaczyć jeszcze tylko w niedzielę.

„Wystawę odwiedziło kilka tysięcy osób. Była ona widoczna w litewskich mediach. Zostały przygotowane ciekawe artykuły prezentujące historię życia Bronisława Piłsudskiego” – powiedział PAP inicjator i współorganizator przedsięwzięcia, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Projekt prezentacji osoby Bronisława Piłsudskiego na Litwie zostanie zakończony planowaną emisją w litewskiej telewizji publicznej filmu pt. „Piłsudski Bronisław: zesłaniec, etnograf, bohater” w reżyserii Waldemara Czechowskiego.

Jak zaznacza Łapczyński, „gdy słyszymy nazwisko Piłsudski, nasze skojarzenia automatycznie kierują się ku Józefowi”.

„My chcieliśmy przywrócić pamięć o Bronisławie, urodzonemu w Zułowie synu tej ziemi, który wniósł ogromny wkład w rozwój nauki, i nam się udało” – podkreślił.

Bronisław Piłsudski był badaczem kultury Dalekiego Wschodu, głównie ludu Ajnów, który obserwował na Sachalinie, a później na japońskiej wyspie Hokkaido. Dzięki otwartej w listopadzie ub. r. wystawie o tym wybitnym naukowcu Instytut Polski nawiązał ścisłą współpracę z ambasadą Japonii w Wilnie. W wyniku tego zrodził się projekt upamiętnienia konsula Japonii w Kownie Chiune Sugihara i ambasadora Polski w Tokio Tadeusza Romera, którzy w czasie II wojny światowej uratowali ok. 10 tys. Żydów z Wilna i Kowna. Łapczyński wskazał, że o wątku ratowania Żydów w czasie Holokaustu Instytut Polski „chce mówić szerzej, bo jest on na Litwie zapomniany”.

Wystawa o Bronisławie Piłsudskim została przygotowana przez Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Składa się z trzech bloków tematycznych: pierwszy to kolekcja etnograficzna Piłsudskiego w Muzeum Tatrzańskim, drugi – „Wśród Ajnów”, a trzeci – Zakopiańskie lata Bronisława Piłsudskiego (1906-1914). Wśród eksponatów są m.in. oryginalny strój ajnuski, fotografie, dokumenty rękopiśmienne, nagrania, materiał filmowy, a także niezwykły portret Bronisława, namalowany w 1912 roku w Zakopanem przez litewskiego malarza Adomasa Varnasa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl