fot. https://twitter.com/BBN_PL

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego omówiono ustalenia z rozmów prezydentów Polski i Ukrainy

Ustalenia, które zapadły podczas niedawnej rozmowy prezydentów RP i Ukrainy omówiono podczas narady prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch. Poruszono też kwestię działań, które należy podjąć i propozycji, które będą przedstawiane na forum sojuszniczym – dodał.

Narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu na temat sytuacji wokół Ukrainy odbyła się w poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Była poświęcona obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie, wsparciu Ukrainy oraz współpracy sojuszniczej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MSZ, MON, MSWiA, sił zbrojnych i służb specjalnych. Ze strony kancelarii prezydenta w naradzie, oprócz szefa BBN, uczestniczył szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Paweł Soloch powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że – jako, że odbyło się ono bezpośrednio po rozmowach Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – to właśnie ustalenia, które zapadły pomiędzy oboma prezydentami były dyskutowane z przedstawicielami rządu. Prezydent Ukrainy złożył wizytę w Polsce w dniach 20-21 stycznia.

Szef BBN podkreślił, że rozmawiano także o działaniach, które należy podjąć, o komunikacji i propozycjach, które będą przedstawiane na forum sojuszniczym „w ciągu najbliższych dni jeśli nie godzin w kontaktach czy to naszych ministrów, czy również prezydenta z naszymi sojusznikami”.

„To nastąpi w ciągu najbliższych dni, jeśli nie godzin” – zaznaczył.

Paweł Soloch pytany, czy była omawiana kwestia pomocy militarnej, potwierdził. Zaznaczył, że nie może podzielić się szczegółami w tej sprawie.

„Ale gros czasu poświęcono kwestii współdziałania, koordynacji tych działań również z naszymi sojusznikami” – powiedział szef BBN.

„W najbliższym czasie spodziewamy się istotnych rozmów również na najwyższym szczeblu” – zapowiedział.

„To, co jest najistotniejsze w obecnej sytuacji, to jest koordynacja sojusznicza, z partnerami z UE, zdecydowana akcja międzynarodowa, pominąwszy nasze działania w takim wymiarze bilateralnym polsko-ukraińskim” – oświadczył Paweł Soloch.

Pytany o możliwe pozamilitarne sposoby wsparcia Ukrainy, poinformował, że omawiano – jeśli będzie taka potrzeba – kwestię pomocy humanitarnej i działań na forum międzynarodowym w zakresie koordynacji polityki energetycznej.

„Liczy się przede wszystkim pomoc wojskowa, pomoc humanitarna. Na tym etapie przede wszystkim bardzo również istotne są działania w wymiarze politycznym, budowanie jednolitego przekazu również ze strony państw zachodnich, takiego, który miałyby wymiar odstraszający dla Rosji” – przekazał Paweł Soloch.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl