fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] P. Mucha o lądowaniu samolotu linii Ryanair na Białousi: Społeczność międzynarodowa nie może być obojętna i powinna działać w tej sprawie zdecydowanie i solidarnie

Społeczność międzynarodowa nie może być obojętna i powinna działać w tej sprawie w sposób bardzo zdecydowany i solidarny, i takie działania Polska będzie wobec władz białoruskich podejmować – mówił Paweł Mucha, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, odnosząc się do awaryjnego lądowania samolotu linii Ryanair na Białousi.

Na lotnisku w Mińsku lądował w niedzielę awaryjnie samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Portal Onliner poinformował, że jednym z pasażerów był opozycyjny aktywista Raman Pratasiewicz. Został on w Mińsku zatrzymany [czytaj więcej]. 

Prezydent RP Andrzej Duda już w niedzielę wypowiedział się bardzo zdecydowanie w sprawie awaryjnego lądowania samolotu linii Ryanair.

Zdaniem Pawła Muchy wydarzenia na Białorusi (związane z wymuszeniem lądowania) są „przykładem fundamentalnego naruszania zasad prawa międzynarodowego, które powinny być przestrzegane”.

– Społeczność międzynarodowa nie może być obojętna i powinna działać w tej sprawie w sposób bardzo zdecydowany i solidarny, i takie działania Polska będzie wobec władz białoruskich podejmować. Trzeba powiedzieć jednoznacznie, że jest to sytuacja bez precedensu słusznie określana przez komentatorów aktem państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny. Wiemy, że agenta szczytu Unii Europejskiej na wniosek premiera zostanie rozszerzona o kwestie sankcji wobec reżimu Łukaszenki. Są to działania, które są podejmowane w tej sprawie już dzisiaj – powiedział gość „Aktualności dnia”.

– Pan prezydent bardzo konsekwentnie wspiera stanowisko polskiego rządu. Formatem do dyskusji jest szczyt Unii Europejskiej. Wiemy, że stanowisko w tej sprawie zajął też minister spraw zagranicznych, do ministerstwa został wezwany ambasador Republiki Białorusi, ministerstwo opublikowało w tej sprawie oświadczenie. Są to działania, które podejmowane są w formacie międzynarodowego ruchu lotniczego, jednak w tym przypadku jest potrzebne zdecydowane działanie Unii Europejskiej i takie działania Polska będzie inicjować i podejmować – dodał.

Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, polecił wszcząć śledztwo w sprawie zmuszenia do lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku – poinformował rano rzecznik Prokuratury Krajowej, prok. Łukasz Łapczyński. Jak dodał, postępowanie będzie prowadzone w kierunku „użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym oraz pozbawienia wolności jego pasażerów”. Chodzi o czyny z art. 166 par. 1 i art. 189 par. 1 Kodeksu karnego [więcej].

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że awaryjne lądowanie nastąpiło na skutek informacji o rzekomej bombie na pokładzie samolotu, a następnie pojawiła się informacja o zatrzymaniu aktywisty i działacza opozycyjnego Ramana Pratasiewicza.

– Okoliczności są znane opinii publicznej, opinii międzynarodowej, jednak nie może być żadnej zgody dla tworzenia zagrożenia dla ruchu lotniczego, nie może być żadnej zgody dla zagrożenia życia pasażerów i załogi ani nie ma żadnego uzasadnienia dla tego typu aktywności, która ma prowadzić do zatrzymania opozycjonisty czy jego aresztowania. Odpowiedź władz była szybka i jednoznaczna, a wypowiedź pana prezydenta też jest bardzo wyraźna w tej sprawie i kolejne działania są w tej sprawie prowadzone – wskazał doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Całą rozmowę z udziałem Pawła Muchy w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj