fot. PAP/Marcin Obara

P. Lewandowski: ustawy o dekoncentracji mediów i abonamentowa są gotowe

Ustawy o dekoncentracji mediów i abonamentowa są już gotowe; czekamy na decyzję polityczną w tej sprawie – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego odniósł się do dwóch projektów, które mają wpłynąć na funkcjonowanie rynku medialnego w Polsce.

Pierwszy z nich ma rozwiązać problem nadmiernej koncentracji mediów w naszym kraju oraz dominacji kapitału zagranicznego w przestrzeni medialnej. Drugi dotyczy kwestii finansowania mediów publicznych poprzez pobieranie kilkuzłotowej opłaty od każdego płatnika z podatku PIT lub KRUS.

W przypadku tej ustawy czekamy na decyzję polityczną – zaznaczył Paweł Lewandowski.

– Mamy gotowe rozwiązania, które możemy szybko przełożyć na teksty prawnicze. Oczekujemy decyzji, co do kierunku, w którym będziemy wdrażać określone rozwiązania, bo każde rozwiązanie niesie za sobą jakieś konsekwencje. Jeśli chodzi o terminy, jest to decyzją wyłącznie polityczną, która oczywiście należy do gremiów politycznych. Gdy tylko taka decyzja będzie podjęta, to oczywiście będziemy gotowi z projektami ustawy – podkreślił wiceminister kultury.

W ubiegłym miesiącu rzecznik PiS poseł Beata Mazurek informowała, że dla partii rządzącej kluczową obecnie kwestią jest doprowadzenie do końca reformy wymiaru sprawiedliwości.

Niewykluczone więc, że po uchwaleniu ustaw o Sądzie Najwyższym  i Krajowej Radzie Sądownictwa projekty ustaw dekoncentracyjnej i abonamentowej wejdą pod obrady rządu.

RIRM

drukuj