fot. Mateusz Marek / Nasz Dziennik

Min. Gliński: Nowe media będą proobywatelskie

W poniedziałek poznamy nowe rady nadzorcze mediów publicznych. Do tej pory wiemy, że telewizją pokieruje Jacek Kurski, były wiceminister kultury i były eurodeputowany. Z kolei w fotelu prezesa zasiądzie znana dziennikarka Barbara Stanisławczyk.

Decyzje te podjął Minister Skarbu Dawid Jackiewicz. Politycy opozycji PO i Nowoczesna, krytycznie wypowiadają się o nominacji Jacka Kurskiego podkreślając, że TVP zostanie upolityczniona.  Nowy prezes zapewnia jednak, że uchroni te media od zagrożeń ze świata polityki.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że TVP w ostatnich latach nie realizowała swojej statutowej misji. Wyraził nadzieje, że teraz sytuacja się zmieni.

– Warto powiedzieć, że telewizja publiczna nie realizując wielu elementów misji publicznej, do której media były zobligowane, nie realizowała wymiaru proobywatelskiego. Zgodnie z zapisami ustawowymi organizacje pozarządowe, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego powinny współtworzyć program mediów publicznych. Nie było to realizowane. Jestem przekonany, wiem, że tak będzie, ponieważ rozmawiałem z politykiem Jackiem Kurskim na ten temat, że teraz media zmienią się pod tym względem – będą bardziej proobywatelskie – powiedział minister Piotr Gliński.

Rząd PiS-u wprowadził na razie tzw. małą ustawę medialną. Teraz trwają prace nad kompleksową ustawą, która przekształci TVP w media narodowe.

RIRM

drukuj