P. Kukiz: postbolszewicką konstytucję zastąpić nową, proobywatelską 

Obecną postbolszewicką konstytucję należy zastąpić nową, proobywatelską  – podkreślił lider Kukiz’15. Paweł Kukiz na jednym z portali społecznościowych wskazał, że nie należy zwlekać ze zmianą ustawy zasadniczej. 

Wczoraj, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja, Paweł Kukiz napisał:

„226 lat temu było już za późno na jakiekolwiek reformy”

Jak podkreślił, nie wolno powtórzyć tego błędu.

Klub Kukiz’15 jest otwarty na dialog ws. zmian i referendum, które wczoraj na przyszły rok zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Zmian nie popierają Platforma i Nowoczesna.

Jak ocenia poseł Anna Siarkowska z koła poselskiego „Republikanów”, inicjatywa prezydenta jest bardzo dobra, bo konstytucja musi być zmieniona. Opozycja powinna ponad poddziałami wesprzeć prace nad nową ustawą zasadniczą – dodaje poseł.

– Należy rozpocząć rozmowy na ten temat, że jednak ustrój państwa powinien zmierzać np. w kierunku systemu prezydenckiego, z silną władzą prezydenta, który stałby na czele rządu. Jednocześnie zmiany powinny wzmocnić rolę ustawodawczą parlamentu. Powinny być zdefiniowane na nowo pewne zasady, które dotyczą systemu sądownictwa czy też praw obywatelskich. Uważam również, że dobrze wprowadzić pod debatę kwestie związane z dookreśleniem chociażby komponentu terytorialnego sił zbrojnych, czyli Obrony Terytorialnej, żeby ten element był również wpisany w konstytucję – wskazała Anna Siarkowska.

Eksperci z dziedziny prawa i konstytucjonaliści wskazują, że w obecnej konstytucji potrzebne są zmiany i nowe zdefiniowanie m.in. ustroju państwa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl