fot. PAP/Paweł Supernak

P. Jaki o sądowym zakazie wypowiadania się przez Z. Ziobro o „Zielonej granicy”: Ten wyrok jest jawnym złamaniem prawa konstytucji. Mamy sędziów, którzy zamienili togi na emblematy polityczne

Warszawski Sąd Okręgowy zakazał Zbigniewowi Ziobro publicznego wypowiadania się na temat Agnieszki Holland i jej twórczości. „Ten wyrok jest jawnym złamaniem prawa konstytucji. Niestety mamy sędziów, którzy bawią się w politykę. Nie rozumieją i nie chcą rozumieć prawa. Zamienili togi na emblematy polityczne. Mamy sędziów i elity polityczne, które mają przyzwyczajenia stalinowskie. Widać, że im się marzy cenzura – wprowadzanie cenzury w Polsce” – podkreślał Patryk Jaki, poseł do Parlamentu Europejskiego i były wiceminister sprawiedliwości, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Warszawski Sąd Okręgowy zakazał Zbigniewowi Ziobro, prokuratorowi generalnemu i ministrowi sprawiedliwości, publicznego wypowiadania się i publikowania w mediach społecznościowych oświadczeń i informacji, w których „następowałyby nawiązania, zestawienia lub porównania” reżyser Agnieszki Holland oraz jej filmów ze „zbrodniczymi reżimami autorytarnymi”.

– Ten wyrok jest jawnym złamaniem prawa konstytucji. Niestety mamy sędziów, którzy bawią się w politykę. Nie rozumieją i nie chcą rozumieć prawa. Zamienili togi na emblematy polityczne. To, co ten sędzia wyprawia – zresztą nie pierwszy raz – (…) to jest ogromny skandal. Nie rozumie tego, że nie tylko w polskiej konstytucji i w utrwalonej doktrynie prawnej wolność słowa jest w szczególny sposób chroniona, bo wolność słowa jest elementem polskości, polskiego ducha, który był budowany od początku, kiedy Rzeczpospolita powstawała. Mamy sędziów i elity polityczne, które mają przyzwyczajenia stalinowskie. Widać, że im się marzy cenzura – wprowadzanie cenzury w Polsce – ocenił Patryk Jaki.

Minister Zbigniew Ziobro nazwał to rozstrzygnięcie sądu „zamachem na wolność słowa i wolność debaty publicznej”. Jego zdaniem jest to zaangażowanie sądu w kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej.

– Dla nich demokratyczne jest to, że pani Holland z politykami z zaplecza Tuska mogą obrażać funkcjonariuszy polskiego państwa i robić z nich nazistów, którzy z przyjemnością rzucają kobietę w ciąży na drut kolczasty, (…) – bez pokazania dowodów, że taka sytuacja miała miejsca – a ludziom, którzy to krytykują, trzeba zamknąć usta. (…) To jest właśnie demokracja tego obozu demokratycznego. Oni tak widzą demokrację – mogą oskarżać, kogo tylko chcą o wszystko, natomiast druga strona nie ma prawa się bronić – stwierdził poseł do PE.

Patryk Jaki odniósł się do scen z filmu „Zielona granica” reżyserii Agnieszki Holland, który szef MON, Mariusz Błaszczak, nazwał „paszkwilem obrażającym Wojsko Polskie i Straż Graniczną”.

https://twitter.com/pisorgpl/status/1704359746550079627

– Uderzanie w polskie wojsko czy w polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy dzień i noc bronią naszych granic, jest w interesie Niemiec i Moskwy. Na Kremlu szampany strzelają, jak widzą działalność Tuska i jego zaplecza w postaci Agnieszki Holland. (…) Tusk i cała ekipa bierze udział w akcji uderzania w polski mundur. To jest bardzo proste – 15 października będziemy decydowali albo „murem za polskim mundurem”, albo obóz, który chce w Polsce cenzury, chce zabrać wszystkim wolność i chce zniszczyć morale w polskim wojsku, by najlepiej nikt nie służył na granicy – kontynuował były wiceminister sprawiedliwości.

W kontekście bezpieczeństwa granic europoseł odniósł się do kwestii nielegalnej imigracji, której Polska stanowczo się sprzeciwiła, przyjmując uchwałę w tej sprawie. Była to odpowiedź na apel szefowej Komisji Europejskiej o przyjmowanie przez inne państwa Wspólnoty migrantów, którzy przypływają z Afryki.

– Pakiet migracyjny forsują grupy, do których należy Platforma, PSL i Hołownia. Jeżeli doszłoby do zmiany rządów w Polsce, to nie mam żadnych wątpliwości, że pakiet migracyjny odnajdzie szybką ścieżkę i ludzi z Lampedusy sprowadzą tutaj, do Polski. My nie możemy na to pozwolić. To skończy się jak w państwach zagranicznych, że polskie miasta będą płonęły. Najbardziej stratne będą oczywiście kobiety, bo tak jest wszędzie, gdzie naściągano ogromne skupiska migrantów – rośnie liczba gwałtów i ataków na kobiety. To będzie prawdziwe piekło kobiet. (…) Nie można ufać Tuskowi i jego ludziom. On zawsze zrobi wszystko, co powiedzą mu Niemcy i Moskwa – zaznaczył polityk.

Całą rozmowę z Patrykiem Jakim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl