P. Jaki: Nie możemy się zgodzić, by sędziowie przejmowali uprawnienia władzy wykonawczej i ustawodawczej

Jeżeli dla nas wartością jest demokracja, to nie możemy się zgodzić na to, by sędziowie przejmowali sami uprawnienia władzy ustawodawczej i wykonawczej – powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Polityk odniósł się w ten sposób do decyzji SN o zawieszeniu stosowania części przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Sędziowie zwrócili się także do TS UE z pięcioma pytaniami dot. m.in. zasady niezależności sądów.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zauważył, że grupa sędziów przypisuje sobie kompetencje, których nie ma. W jego ocenie walczą oni o stanowiska.

– Siłą rzeczy nie możemy się na to zgodzić. Pamiętajmy, trójpodział władzy polega na tym, że trzy władze wzajemnie się kontrolują, sprawdzają. Jeżeli Sąd Najwyższy uznaje, że przejmuje uprawnienia władzy ustawodawczej, a de facto przez to wykonawczej, to znaczy, że te dwie władze są niepotrzebne. Te władze – co by o nich nie mówić – mają jedną zaletę: są wybierane przez ludzi. Sądy nie są wybierane przez ludzi. To oznacza upokorzenie, uprzedmiotowienie wyborów i mieszkańców Polski, którzy chodzą na wybory. Tak więc sędziowie przypisują sobie kompetencje, których nie mają – tłumaczył Patryk Jaki.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu, w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

Mogą oni jednak dalej pełnić funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, złożyli stosowne dokumenty a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl