fot. PAP/ Tomasz Gzell

P. Jabłoński złożył zawiadomienie do prokuratury ws. artykułu B. Kramka

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński złożył zawiadomienie do prokuratury ws. artykułu Bartosza Kramka na łamach „Gazety Wyborczej”. Aktywista Fundacji Otwarty Dialog nawoływał do obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec państwa w związku z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią.

Bartosz Kramek zachęca m.in. do obalania zasiek oraz zdecydowanego protestu na granicy. Takie działanie nie może pozostać bez odpowiedzi. Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że w tekście aktywisty pojawiły się treści, które naruszają przepisy Kodeksu karnego.

– W artykule znalazły się słowa, które wypełniają znamiona podżegania do popełniania przestępstwa niszczenia mienia, przestępstwa usuwania polskich znaków granicznych. Zgodnie z Kodeksem karnym karalne jest nie tylko sprawstwo, ale także podżeganie do czynów czy pomocnictwo, jak pomoc w publikacji tego rodzaju wezwań. Jako funkcjonariusz publiczny mam obowiązek zawiadomienia prokuratury o sytuacji. (…) To są bardzo nieodpowiedzialne działania. W ostatnich dniach mieliśmy ich bardzo dużo. Natomiast są też działania przekraczające granice prawa. W tym przypadku mamy do czynienia z taką sytuacją – wyjaśnił Paweł Jabłoński.

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z Unią Europejską gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów. Polska oraz kraje bałtyckie zarzucają Mińskowi zorganizowanie przerzutu uchodźców na ich terytoria w ramach tzw. wojny hybrydowej. [czytaj więcej]

W Usnarzu Górnym na granicy polsko-białoruskiej po stronie naszych wschodnich sąsiadów od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów.

Wojsko w środę rozpoczęło budowę płotu na granicy polsko-białoruskiej w regionie Zubrzycy Wielkiej. Docelowo ma on mieć ok. 180 kilometrów.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl