fot. gov.pl

P. Jabłoński: W tej chwili nie planujemy ewakuacji polskich placówek dyplomatycznych z Ukrainy, ponieważ obecnie nie dostrzegamy takiej potrzeby

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Polska nie planuje w tej chwili ewakuacji swoich placówek dyplomatycznych z Ukrainy. Paweł Jabłoński, wiceminister MSZ, przekazał, że większość państw UE podziela stanowisko, iż obecnie nie ma takiej potrzeby.

24 stycznia br. w Brukseli odbyło się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw UE poświęcone sytuacji wokół Ukrainy. Po posiedzeniu Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ, wskazał, że zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie jest największe od kilku dekad. Przekazał, że ministrowie rozmawiali o tym, jak metodami dyplomatycznymi uniknąć możliwego konfliktu. Był on pytany o dostawy sprzętu dla Kijowa. Polityk wskazał, że ukraińscy partnerzy nie mają żadnych wątpliwości, że Polska jest gotowa do udzielenia im wszelkiej pomocy. Wiceministra zapytano też o to, czy Polska chce wycofać z Kijowa swój personel dyplomatyczny. Taką decyzję podjęły Stany Zjednoczone.

– W tej chwili nie planujemy ewakuacji polskich placówek dyplomatycznych z Ukrainy, ponieważ obecnie nie dostrzegamy takiej potrzeby. Bardzo uważnie obserwujemy sytuację, bo potrafi być ona dynamiczna. Rozmawialiśmy o tym z pozostałymi przedstawicielami państw i zdecydowana większość z nich podziela ocenę Polski – wyjaśnił Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył wczoraj w międzynarodowych konsultacjach ws. sytuacji wokół Ukrainy i na wschodniej flance NATO, zapowiedział zwołanie na 28 stycznia br. Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wczoraj wieczorem odbyła się, w formie wideokonferencji, rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska, Warszawa

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl