fot. PAP/Piotr Nowak

P. Jabłoński: Polska będzie podejmować wysiłki, by kryzys na Białorusi został rozwiązany w sposób trwały i stabilny, w oparciu o decyzję samych Białorusinów

Polska będzie podejmować wysiłki, by kryzys na Białorusi został rozwiązany w sposób trwały i stabilny, w oparciu o decyzję samych Białorusinów – zapewnił po szczycie UE w sprawie Białorusi wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński. UE nie uznaje wyników niedawnych wyborów prezydenckich na Białorusi, wzywa do zaprzestanie przemocy i apeluje o dialog, który miałby doprowadzić do wyjścia z kryzysu – to ustalenia nadzwyczajnego szczytu „27”.

Przewodnicząca KE zapowiedziała po szczycie, że UE przeznaczy dodatkowe 53 mln euro, aby wesprzeć organizacje pozarządowe, represjonowanych i obywateli Białorusi.

– Podejmujemy działania skierowane przede wszystkim do białoruskiego społeczeństwa. Plan, który ogłosił w ubiegły piątek premier RP, to też nie jest pierwszy krok, dlatego że Polska dyplomacja, polskie organizacje pozarządowe są niezwykle aktywne we wspieraniu białoruskiego społeczeństwa. Także w trakcie pandemii wysłaliśmy właśnie na Białoruś największy w historii lądowy konwój humanitarny z pomocą medyczną, ze środkami ochrony osobistej, ze sprzętem medycznym, po to, żeby to mogło trafić do białoruskiego społeczeństwa, w tym także – co jest bardzo ważne z punktu widzenia naszej polityki – do Polaków, którzy na Białorusi mieszkają. To jest co najmniej 300 tys. osób, a tak naprawdę do polskich korzeni przyznaje się znacznie więcej – powiedział Paweł Jabłoński.

Tymczasem Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powołał w środę wieczorem nowy rząd, w dotychczasowym składzie. Premierem pozostał Raman Hałouczenka. Wszyscy ministrowie, w tym kierujący resortami siłowymi, zachowali swoje stanowiska.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl