fot. PAP/Piotr Nowak

P. Jabłoński: Nie obniżamy wymagań dla kandydatów na członków służby dyplomatycznej

Nie obniżamy wymagań dla kandydatów na członków służby dyplomatycznej, ale otwieramy dla nich nowe możliwości – podkreśla wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński. W Sejmie toczą się prace nad rządową ustawą o służbie zagranicznej.

Na sali plenarnej zakończyło się drugie czytanie projektu, do którego Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych dziś w nocy wprowadziła szereg poprawek, w tym  kilkanaście poprawek zgłoszonych przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Jedna z nich zakłada dodanie kategorii ambasadora specjalnego jako przedstawiciela prezydenta RP.

Zgodnie z projektem, stanowisko szefa służby zagranicznej ma być odrębne od Dyrektora Generalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które obecnie funkcjonuje w resorcie dyplomacji.

Przepisy regulują także kwestię działalności publicznej pracowników służby zagranicznej. Po wejściu w życie ustawy taki pracownik nie będzie mógł publicznie manifestować swoich poglądów politycznych, brać udziału w strajkach i akcjach protestacyjnych. Dodatkowo ustawa ułatwia młodym osobom wejście do korpusu.

Nie ma żadnego obniżenia wymagań. W tej chwili, żeby zostać zawodowym dyplomatą trzeba przejść aplikację dyplomatyczną, która jest wąska – rocznie jest bardzo mało kandydatów i mało nowych dyplomatów zawodowych. Jednocześnie w resorcie mamy kilkaset osób ze znakomitymi kwalifikacjami, świetnym doświadczeniem zawodowym, którzy nie mają stopnia dyplomatycznego i musiałyby się zgłosić na aplikację dyplomatyczną. Dlatego wprowadzamy nową ścieżkę, tzw. seminarium dyplomatycznego, która jest przeznaczona dla ludzi z doświadczeniem w innych urzędach czy organizacjach pozarządowych – mówi wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Według Koalicji Obywatelskiej, w projekcie nie chodzi o wzmocnienie polskiej dyplomacji, ale o wprowadzenie do służby „nowych elit PiS”. Opozycja domagała się zorganizowania wysłuchania publicznego.

Głosowanie nad ustawą odbędzie się w bloku głosowań, którego początek zaplanowano na godz. 17.00.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl