fot. pro-life.pl

P. Guzdek o Dniu Dziecka Utraconego: Ten dzień przywraca w rodzinach pamięć o tych dzieciach

Dzień Dziecka Utraconego adresowany jest nie tylko do rodziców dzieci, które zmarły przed narodzeniem, także rodziców z doświadczeniem aborcji, ale do wszystkich dzieci, które zmarły w różnych okresach rozwojowych, w przeróżnych okolicznościach – wyjaśnia Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.

We wtorek obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. W kościołach sprawowane są Msze św. w intencji rodziców i dzieci, które zmarły jeszcze przed urodzeniem. W wielu miastach odbędą się także symboliczne pochówki.

Dla małżeństw utrata dziecka to bolesny moment. Od 10 do 15 proc. ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80 proc. poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano pierwszy raz w latach 80-tych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce ten dzień jest obchodzony od 15 lat.

Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w Krakowie podkreśla, że ten dzień przywraca w rodzinach pamięć o tych dzieciach.

– Dzień dziecka utraconego adresowany jest nie tylko do rodziców dzieci, które zmarły przed narodzeniem, także rodziców z doświadczeniem aborcji, ale do wszystkich dzieci, które zmarły w różnych okresach rozwojowych, w przeróżnych okolicznościach. Tym niemniej Dzień Dziecka Utraconego zwraca uwagę Kościoła na konieczność podjęcia opieki duszpasterskiej. Kościół katolicki w Polsce na poziomie Rady ds. Rodziny podjął w ostatnim czasie inicjatywę przygotowania odpowiedniego dokumentu, kompendium pastoralnego, która ureguluje kwestię nie tylko pogrzebów dzieci martwo urodzonych w Polsce, ale także towarzyszenia pastoralnego tym rodzicom. Nasze stowarzyszenie w przygotowanie tego dokumentu się włączyło – mówi.

Dzień Dziecka Utraconego nieprzypadkowo ustanowiono 15 października; licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.

– Ten dzień jest pamięcią dla rodziców, zwłaszcza tych dzieci, które nie mają grobu, którym możliwość organizacji pogrzebu odebrano, uniemożliwiono – zaznacza Piotr Guzdek.

Pomoc rodzinom, które przeżywają stratę dziecka, niosą m.in. duszpasterze. W celu lepszego dotarcia do osób potrzebujących Rada ds. Rodziny KEP przygotowuje specjalne opracowanie, które będzie zawierało materiały z dziedziny psychologii, prawa, teologii i liturgiki. Pomoce duszpasterskie zostaną wydane prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl